Kremy do opalania - fototyp skóry a krem przeciwsłoneczny
Krem do opalania należy dobrać do fototypu skóry. Zarówno latem, jak i zimą nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Należy ją chronić używając odpowiednich kremów przeciwsłonecznych. Podpowiemy, jaki krem ochronny wybrać, aby uniknąć alergii słonecznych.
10.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 14:23
Promieniowanie UV - co trzeba o nim wiedzieć?
Promienie UV to tylko 5 proc. promieni słonecznych, które docierają do ziemi. Wyróżnia się promieniowanie UVC, które jest blokowane przez warstwę ozonową oraz promienie UVA i UVB, które docierają do ziemi i zmieniają kolor naszej skóry na ciemniejszy. Wybierając krem do opalania należy sprawdzić na opakowaniu, czy zawiera on oznaczenie SPF (Sun Protection Factor). Indeks ten określa stopień ochrony przed promieniami UVB. Pod względem jakości ochrony skóry wyróżnia się stopnie:
- słaby (SPF 2–6)
- średni (SPF 8–12)
- wysoki (SPF 15–25)
- bardzo wysoki (SPF 30–50)
- ultrawysoki (SPF > 50) Jednak aby kupić odpowiedni krem przeciwsłoneczny ze składnikiem SPF, należy określić fototyp skóry. Można go zdefiniować na podstawie karnacji, koloru oczy oraz koloru włosów.
Fototyp skóry a kremy do opalania
Wyróżnić można cztery typu karnacji:
- Karnacja bardzo jasna (Fototyp Celtycki) - charakteryzuje się bardzo jasną skórą, jasnoniebieskimi lub jasnozielonymi oczami oraz rudymi lub blond włosami. Osoby o bardzo jasnej karnacji są odporne na opalanie, a podatne na poparzenia słoneczne, dlatego też powinny używać kremu ochronnego z najwyższym faktorem SPF (50+).
- Karnacja jasna (Fototyp Północnoeuropejski) - charakteryzuje się umiarkowanie jasną skórą, niebieskimi, zielonymi lub szarymi oczami oraz włosami w kolorze jasnego lub ciemnego blondu. Tego rodzaju karnacja opala się stopniowo, jednak początkowo skóra jest zaczerwieniona, a dopiero z czasem opalenizna brązowieje. Osoby o jasnej karnacji są podatne na poparzenia słoneczne jednak zdecydowanie mniej niż karnacja bardzo jasna. Przy fototypie północnoeuropejskim sprawdzą się filtry przeciwsłoneczne SPF 25-30.
- Karnacja śniada (Fototyp Środkowoeuropejski) - charakteryzuje się lekko śniadą karnacją, szarymi lub brązowymi oczami oraz włosami w kolorze brązu lub ciemnego blondu. Osoby o śniadej karnacji dość szybko się opalają i są odporne na wszelkie oparzenia słoneczne. Odpowiednią ochronę zapewnią kremy z faktorem SPF 10-15.
- Karnacja oliwkowa (Fototyp Południowoeuropejski) - charakteryzuje się śniadą lub oliwkową karnacją, ciemnobrązowymi oczami oraz włosami w kolorze czarnym lub brązowym. Osoby o karnacji oliwkowej szybko się opalają i bardzo rzadko borykają się z poparzeniami słonecznymi. Dzieje się tak ponieważ ciemna skóra posiada dużo ciemnego barwnika, zatem dzięki kąpielom słonecznym osoby o karnacji oliwkowej opalają się od razu na brązowo. Mimo wszystko osoby o fototypie skóry południowoeuropejskim powinny stosować krem z filtrem SPF 5-10.
Przed szkodliwym działaniem promieni UV należy chronić skórę nie tylko latem, ale też zimą. Nawet delikatne promyki słońca mogą powodować alergie skórne, nowotwory oraz przyspieszać proces starzenia się skóry.