UrodaPromieniowanie UV — jak działa promieniowanie słoneczne i czy jest szkodliwe?

Promieniowanie UV — jak działa promieniowanie słoneczne i czy jest szkodliwe?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jednym z zakresów ze światła słonecznego. Ma ono zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka. Jest to uzależnione od czasu i częstotliwości ekspozycji na słońce.

Promieniowanie UV — jak działa promieniowanie słoneczne i czy jest szkodliwe?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Ridofranz

08.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 16:44

Rodzaje promieniowania ultrafioletowego

Promieniowanie UV jest promieniowaniem elektromagnetycznym niewidocznym gołym okiem dla człowieka. Wyróżnia się jego dwa rodzaje:

  • Promieniowanie UVA, które stanowi ok. 95 proc. promieniowania słonecznego. Jego poziom w powietrzu jest stały, co w praktyce oznacza, że nie zmienia się ono pod wpływem pory roku czy zachmurzenia. Promieniowanie to silnie oddziałuje na skórę, przenikając do jej najgłębszych warstw. Co ciekawe, promieniowanie UVA w wysokim stężeniu emitowane jest w solariach.
  • Promieniowanie UVB, które stanowi ok. 5 proc. promieniowania słonecznego, a jego stężenie najsilniejsze jest w okresie letnio-wiosennym. To właśnie ten typ promieniowania odpowiada za brązowy kolor skóry, oparzenia, a także choroby nowotworowe.

Nie ryzykuj. Zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki do opalania z WP radarOkazji.

Promieniowanie słoneczne — pozytywne skutki

Promieniowanie słoneczne wiąże się z wieloma zagrożeniami dla człowieka. Z tym że należy podkreślić, że zagrożenia te wynikają z nierozsądnej i nadmiernej ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poprawia samopoczucie, a także przyjemnie rozgrzewa ciało. Oprócz tego udowodnionym naukowo, pozytywnym efektem oddziaływania promieniowania słonecznego jest synteza witaminy D3, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wchłaniania wapnia. Ponadto witamina ta zwiększa poziom wchłaniania jelitowego, a także stymuluje tworzenie i mineralizację kości.

Kolejnym pozytywnym skutkiem oddziaływania promieniowania słonecznego jest uodpornienie skóry na przyjmowanie jego kolejnych dawek. Panuje również powszechne przekonanie, że osoby, które często eksponowały swoją skórę na promieniowanie słoneczne rzadziej chorują na takie choroby, jak: osteoporoza i nowotwory narządów zewnętrznych.

Promieniowanie słoneczne — negatywne skutki

Najbardziej dotkliwym negatywnym skutkiem promieniowania UV jest oparzenie słoneczne, za które odpowiada w głównej mierze promieniowanie UVB. Najintensywniejsze jego działanie odczuwalne jest 12-24 h po ekspozycji na słońce. Bardzo często oparzeniom słonecznym towarzyszy złe samopoczucie, pęcherze oraz — w późniejszym okresie — intensywne złuszczanie naskórka. Niekiedy może dojść nawet do udaru słonecznego, który objawia się: gorączką, bólem głowy, nudnościami i wymiotami, zaburzeniami krążenia i utratą przytomności.

Wśród negatywnych skutków oddziaływania promieniowania UV można wymienić także fotostarzenie skóry, które skutkuje powstawaniem zmarszczek i utratą jędrności skóry. Najpoważniejszym efektem nadmiernej ekspozycji na słońce są zmiany skórne. Mowa tu głównie o czerniaku, plamach starczych, rogowaceniu słonecznym i immunosupresji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)