Trwa ładowanie...

Krokomierz - urządzenie do liczenia kroków. Dlaczego warto je mieć?

Pedometr, czyli krokomierz, to urządzenie pomiarowe, służące do liczenia wykonanych przez nas kroków. Krokomierz wykorzystywany jest najczęściej podczas aktywności fizycznej, np. biegania czy nordic walking.

Krokomierz - urządzenie do liczenia kroków. Dlaczego warto je mieć?Źródło: Shutterstock.com
d3lfsg4
d3lfsg4

Krokomierz - co to takiego?

Pedometr to narzędzie elektroniczne liczące wykonane przez nas kroki, dostępne jako aplikacja na smartphona lub zegarek. Pierwsze krokomierze były urządzeniami mechanicznymi, które podobnie jak stare zegarki wymagały nakręcenia. Podstawowe krokomierze działają dzięki wahadle na sprężynie, dlatego też często nie pozwalają uzyskać dokładnych danych. Najlepsze są aplikacje na telefon będące zamiennikami klasycznych krokomierzy, które wykorzystują połączenie GPS oraz przyspieszeniomierz. Nawigacja ustala miejsce naszego położenia oraz dystans, jaki pokonaliśmy w ciągu doby.

Na rynku dostępne są zegarki (krokomierze) na rękę, które są małe, poręczne i mają funkcję połączenia ze smartphonem. Niektóre pedometry rejestrują nie tylko liczbę wykonanych kroków, ale również liczbę spalonych kalorii, odległość, czas chodzenia, a nawet prędkość.

Ile kroków dziennie powinniśmy wykonać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie ok. 10 tys. kroków w ciągu doby (czyli ok. 8 km). W ten sposób zachowamy lepsze zdrowie i kondycję fizyczną.

Krokomierz - rodzaje pedometrów

Na rynku istnieje wiele rodzajów krokomierzy, dlatego też możemy dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Wyróżnia się:

  • Zegarek na rękę z funkcją krokomierza - czyli zwykły zegarek pokazujący godzinę wyposażony w funkcję liczenia kroków. Bardziej zaawansowane zegarki pokazują liczbę spalonych kalorii, dystans, a nawet monitorują sen. Cena sportowego zegarka to ponad 300 zł.
  • Opaska licząca kroki na rękę - to tańsza alternatywa zegarka sportowego. Krokomierz na rękę w formie opaski liczy przede wszystkim kroki. Cena takiej opaski to ok. 80 zł.
  • Aplikacje na telefon z krokomierzem - to jeden z najpopularniejszych wyborów aktywnych fizycznie użytkowników. Aplikacje na telefon mają funkcję tzw. dziennika aktywności, czyli pokazują historię naszych codziennych treningów (w tym ilość kroków, trasę czy spalone kalorie). Są to takie aplikacje jak Accupendo Pro, Pedometer Pro oraz Samsung S Health. W większości aplikacje tego typu są darmowe i bez problemu możemy pobrać je na telefon.
d3lfsg4

Krokomierz - czy warto z niego korzystać?

Krokomierz to gadżet, który nie jest odpowiedzialny za spalanie tkanki tłuszczowej, jednak umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia, a co za tym idzie, motywuje nas do większego wysiłku. Pedometr jest niezwykle pomocny dla osób odchudzających się, ponieważ motywuje do porzucenia komunikacji miejskiej i wykonania kilku tysięcy kroków dziennie. Dzięki regularnym spacerom poprawiają się parametry układu oddechowego i krążenia, a co najważniejsze, gubimy zbędne kilogramy. Dzięki krokomierzu można na bieżąco sprawdzać proces treningów, planować codzienne spacery oraz ilość przebytych kroków. Urządzenia z funkcją krokomierza przypominają nam, ile kroków musimy jeszcze zrobić, aby osiągnąć dzienny cel, a także “wibrują”, gdy za długo jesteśmy w jednej pozycji.

d3lfsg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfsg4