Kto płaci podatek od pierścionka zaręczynowego? Prawo mówi jasno
Zaręczyny to ważna chwila w życiu każdej pary. Sielankę może jednak przerwać opłata, którą niektórzy powinni uiścić w urzędzie skarbowym. Kogo dotyczy podatek od pierścionka? Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne.
24.08.2023 | aktual.: 24.08.2023 20:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy dwójka ludzi wie, że chcą spędzić ze sobą resztę życia, przychodzi czas na zaręczyny. Drugie połówki zachodzą w głowę, jaki pierścionek wybrać, by spełnił oczekiwania ich wybranek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czasami od tego typu podarunku należy odprowadzić podatek.
Podatek od pierścionka zaręczynowego
Pierścionek zaręczynowy nie musi być zbyt drogi. W sklepach można znaleźć modele już za kilkaset złotych. Istnieją jednak produkty, których ceny dosłownie zwalają z nóg.
W latach 30. w Stanach Zjednocznych, dzięki kampanii reklamowej firmy De Beers, wielu ludzi uznawało, że na ten cel należy przeznaczyć równowartości trzech miesięcznych pensji. Jeśli mężczyzna mógł sobie na to pozwolić, udowadniał, że jest także w stanie zapewnić godny byt swojej ukochanej. Dzisiaj jednak niewiele osób trzyma się tej zasady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że kiedy kupimy pierścionek za minimum 5308 zł, trzeba zapłacić za niego podatek. W świetle prawa jest to darowizna, od której do urzędu powinno trafić 12 proc. jej wartości.
Kto płaci podatek od pierścionka zaręczynowego?
Wiele osób chwali się w mediach społecznościowych zdjęciami swoich pierścionków zaręczynowych. W końcu chcemy podzielić się ze światem naszym szczęściem.
Czy za tego typu publikacje może nas ścigać urząd skarbowy? Przecież w ten sposób oficjalnie przyznajemy się do przyjęcia konkretnej "darowizny". Urzędnicy na razie surowo nie egzekwują tego typu opłaty. Warto jednak wiedzieć, że prawo stoi po ich stronie.
Kiedy wiemy, że otrzymany pierścionek był droższy niż 5308 zł, powinniśmy samodzielnie udać się do stosownego urzędu, gdzie trzeba wykazać się dokumentacją potwierdzającą wartość darowizny. To właśnie od niej zostanie finalnie naliczona konkretna opłata.
Rodzi się także pytanie, kto ma zapłacić podatek od pierścionka? W przypadku darowizny powinna zrobić to osoba, która ją przyjmuje.
Znasz kobietę, której działania i zaangażowanie podziwiasz? Koniecznie zgłoś ją w naszym plebiscycie #Wszechmocne
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl