Ważna informacja dla właścicieli psów. Chodzi o podatek

Od nowego roku podatek od psa będzie wyższy
Od nowego roku podatek od psa będzie wyższy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | chalabala.cz

02.08.2023 15:23, aktual.: 02.08.2023 21:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od nowego roku w gminach, w których obowiązuje konieczność uiszczania podatku od psa, właściciele czworonogów będą musieli liczyć się z podwyżkami. Podpowiadamy, o ile wzrośnie maksymalna opłata za pupila.

W wielu miejscowościach na terenie naszego kraju obowiązują opłaty za posiadanie psów. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku, decyzję o wprowadzeniu takiego podatku podejmuje rada gminy, a właściciele raz w roku są zobowiązani do uregulowania tej kwestii. Mogą to zrobić m.in. w kasie konkretnego urzędu lub przelewem na wyznaczone przez lokalne władze konto.

Stawki zależą od decyzji lokalnych władz i różnią się od siebie. Mogą też zależeć m.in. od konkretnej rasy czy wielkości psa. Wpłat dokonuje się raz w roku, zwykle w podobnym czasie, co rozliczenie podatkowe. Jeśli pies pojawił się w konkretnym domu w drugiej połowie roku, właściciel płaci połowę stawki.

Podatek od psa. Nowe stawki

Choć wysokość podatku od psa w poszczególnych gminach może się różnić, co roku ustalana jest górna granica tej opłaty. W 2023 roku maksymalny pułap, jaki lokalne władze mogły wprowadzić wynosił 150, 93 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak informuje m.in. tvn24.pl — już wiadomo, że od 2024 roku właściciele czworonogów muszą liczyć się z podwyżkami, a kwota podatku będzie większa o 15 procent. Jeśli w danej miejscowości obowiązuje najwyższa stawka, w nowym roku opłata wzrośnie o 23 zł i wyniesie dokładnie 173,55 zł.

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Nie wszyscy właściciele psów muszą jednak płacić roczny podatek za swojego pupila. Z opłat zwolnione są osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz te, które mają dowolny stopień, a ich pies jest tzw. psem asystującym.

Podatku nie płacą też osoby prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe, które ukończyły 65 lat, a także osoby opłacające podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub pełniące stanowiska w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych. Zwolnione są jednak tylko jeśli posiadają jednego psa, każdy kolejny pupil powoduje konieczność uiszczenia podatku.

W niektórych gminach zwolnione są też osoby, które wzięły psa ze schroniska lub ich pies jest zaczipowany.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (63)
Zobacz także