GotowaniePrzepisyKuchnia Fusion - czyli fuzja smaków

Kuchnia Fusion - czyli fuzja smaków

Kuchnia Fusion - czyli fuzja smaków
Źródło zdjęć: © sxc.hu
20.10.2009 17:02, aktualizacja: 22.06.2010 15:07

Dzisiaj triumfy święcą tam dania łączące wpływy kuchni karaibskiej, pakistańskiej, włoskiej, chińskiej, hinduskiej czy irlandzkiej. Oto kuchnia fusion.

Dania w stylu fusion cieszą się w Polsce popularnością od kilku lat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że coraz więcej podróżujemy i chętniej sięgamy po egzotyczne inspiracje - smaki, sposoby przyrządzania potraw, używane przyprawy i składniki.

Co to jest fusion?

Tak naprawdę większość dań jest w pewnym sensie fusion. Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, do Europy przywiózł je Kolumb. Ogórki mają azjatycki rodowód. Natomiast bardzo popularne w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów pierogi, pochodzą z Chin. Do Europy trafiły dzięki wyprawie Marco Polo.

W fusion chodzi jednak o łączenie produktów, dodatków czy sposobów przygotowywania potraw, charakterystycznych dla danych kultur i osadzonych w tradycji. Na rozwój kuchni fusion niebagatelny wpływ miały przyprawy z Azji, takie jak galangal, czy trawa cytrynowa. Umożliwiło połączenie wszystkich smaków słodkich, słonych, gorzkich i kwaśnych.

Fusion made in America

Kuchnia fusion ma swoje korzenie w Ameryce XIX w. kraju emigrantów z całego świata, tworzyli oni nową rzeczywistość, także kulinarną. Do nowej ojczyzny przywieźli nie tylko swoje zwyczaje, ale także tradycyjne dania kuchni narodowych, które z czasem wzbogacano produktami przejętymi z kuchni innych nacji.

Do dzisiaj triumfy święcą tam dania łączące wpływy kuchni karaibskiej, pakistańskiej, włoskiej, chińskiej, hinduskiej czy irlandzkiej. Przykładem takich eklektycznych potraw mogą być serwowane przez nowojorską restaurację Pacific Rim: fusionpizza (z wędzonym łososiem i kawiorem) oraz pizzę żydowska. Obecnie na rozwój nowych trendów w kuchni wpływają migracje ludności, mieszanie się kultur i podróżowanie po świecie.

Gotuj z wyobraźnią

Aby gotować w stylu fusion trzeba odrzucić utarte schematy w gotowaniu. W Polsce dużym powodzeniem cieszy się kuchnia azjatycka i śródziemnomorska. Takie produkty jak chrzan wasabi, sos sojowy, oliwa z oliwek, oliwki, rucola, mozarella przestały być czymś egzotycznym. Coraz częściej smalec i śmietanę zastępujemy oliwą z oliwek, używamy egzotycznych przypraw.

Pomidorowa w stylu fusion

W wersji fusion można przygotować również tradycyjną pomidorówkę. Wystarczy dodać do niej zamiast śmietany mleko kokosowe i przyprawić odrobiną curry i ostrą papryczką chilli. Natomiast zwykłe puree ziemniaczane można wzbogacić dojrzałym awokado. Przykładem typowego dania fusion może być np. sushi po włosku - ryż risotto, trufle, wołowina - zrolowane z rucolą, posypane parmezanem.

Dużo różnorodnych dań fusion oferują w swoim menu restauracje. Można tam znaleźć np. pikantny krem z mleka kokosowego i prażonych migdałów, łososia z orientalnymi warzywami w plackach ryżowych, podawanego z sosem z buraków z dodatkiem octu balsamicznego. Nie są to jednak dania tanie. Dlatego jeśli lubimy ciągłe eksperymenty w kuchni, warto spróbować ugotować coś samemu.

Źródło artykułu:WP Kobieta