ycipk-2xu3v7

Kuria opublikowała spis treści "niebezpiecznych" dla dzieci. Zatwierdził go abp Andrzej Dzięga

Kuria archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej opublikowała na swojej stronie "Katalog dobrych praktyk w relacjach z dziećmi i młodzieżą", który ma służyć prewencji nadużyć seksualnych w Kościele. Przy dokumencie znalazło się kontrowersyjne oświadczenie dla rodziców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kuria archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej namawia zachęca rodziców do podpisania oświadczenia przeciwko edukacji seksualnej
Kuria archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej namawia zachęca rodziców do podpisania oświadczenia przeciwko edukacji seksualnej (Getty Images)
ycipk-2xu3v7

"Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich" na stronie kurii

Na stronie kurii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamieszczono dokument zatytułowany "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą", który ma jasno określać granice w kontaktach duchownych z dziećmi i młodzieżą poniżej 18. roku życia.

ycipk-2xu3v7

Wśród zakazów wymieniono m.in. przytulanie, całowanie i ściskanie, zapraszanie do mieszkania na plebanii, masowanie ramion, pleców czy stóp, kupowanie drogich prezentów, wysyłanie prywatnych wiadomości, głaskanie po udzie lub trzymanie na kolanach.

W dokumencie opublikowano również symptomy mogące świadczyć o wykorzystaniu seksualnym dziecka oraz potrzeby i prawa dzieci i młodzieży. "Katalog" został zatwierdzony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę i wszedł w życie w poniedziałek 1 lipca.

Zobacz także: Malowanie ścian to prosty i efektowny "Patent na Remont"!

ycipk-2xu3v7

Edukacja seksualna to "przygotowanie bądź sprawstwo przestępstw pedofilskich"

Jak podaje portal OKO.press, wątpliwości wzbudza oświadczenie opublikowane na stronie jako aneks do "Katalogu". Każdy rodzic, który nie chce, aby jego dziecko uczestniczyło w zajęciach, na których uczy się o antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową czy szeroko rozumianej edukacji seksualnej, może wydrukować i wypełnić oświadczenie pobrane ze strony kurii, a następnie przekazać je dyrekcji szkoły.

Archidiecezja zachęca rodziców, by "uchronili" swoje dzieci nie tylko przed informacjami dotyczącymi antykoncepcji czy profilaktyki nastoletnich ciąż, ale również: dorastania i dojrzewania, przeciwdziałania przemocy, przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu, równości, tolerancji i różnorodności, a także LGBT, pojęciu gender i homofobii.

Jak zauważyła Magdalena Chrzczonowicz, autorka tekstu w serwisie OKO.press, pojawienie się takiego oświadczenia jako aneksu dokumentu mającego ochronić dzieci przed pedofilią może budzić wątpliwości. Wytłumaczenie znajduje się w dalszej części oświadczenia. Jak możemy przeczytać: "zachęcanie dzieci do rozmowy z dorosłymi o seksie (...) stanowi przygotowanie bądź sprawstwo przestępstw pedofilskich". Za przygotowanie do czynów pedofilskich można również uznać rozmowy z dzieckiem o seksie, podważające autorytet jego rodziców.

ycipk-2xu3v7

Kuria apeluje do rodziców, by żądali od szkół informowania ich o każdorazowej próbie poruszania z dzieckiem któregoś z tematów z zakresu edukacji seksualnej. Rodzice mają również poinformować dyrekcję, że jeśli w szkołach będą organizowane przedsięwzięcia tego typu, bezzwłocznie złożą skargi do Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nawet jeśli ich dzieci nie będą brać w nich udziału.

Źródło: OKO.press, kuria.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2xu3v7
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2xu3v7

ycipk-2xu3v7
ycipk-2xu3v7