Lasy Państwowe ostrzegają przed tą rośliną. Jest toksyczna
Konwalia majowa, symbol szczęścia i czystości, urzeka delikatnym wyglądem i słodkim zapachem. Jednak za pięknym wyglądem tej rośliny kryje się niebezpieczeństwo. Czy konwalia majowa jest trująca? Odpowiadamy na to pytanie.
Konwalia majowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych kwiatów. Naturalnie występuje w lasach liściastych i mieszanych Europy oraz Azji.
W Polsce jest objęta częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że nie można jej zrywać, jeśli rośnie na dzikich terenach. Można ją również spotkać w ogrodach i parkach, gdzie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Pamiętaj jednak, aby podziwiać jej piękno z daleka. Lepiej nie dotykać jej bez odpowiedniej ochrony, zwłaszcza jeśli w domu masz dzieci lub zwierzęta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konwalia majowa ma zastosowanie w medycynie
Konwalia majowa to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Przede wszystkim jest znana ze swoich właściwości leczniczych, szczególnie w terapii chorób serca. Działa również kojąco na układ nerwowy, pomagając w walce z bezsennością, nerwicą czy bólami głowy. Dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację, wspomagając pracę mózgu.
Glikozydy zawarte w konwalii usprawniają krążenie, co przynosi ulgę w dolegliwościach reumatycznych oraz problemach z pamięcią czy omdleniami. Działanie moczopędne rośliny pomaga łagodzić objawy menopauzy. Konwalia znalazła swoje miejsce również w kosmetyce, gdzie wykorzystuje się jej właściwości łagodzące podrażnienia skóry, a także wspomagające leczenie trądziku i łupieżu. Olejek eteryczny z konwalii jest cenionym składnikiem perfum, dodając im wyjątkowego, kwiatowego aromatu.
"Należy pamiętać jednak, że granica między lekarstwem a trucizną bywa bardzo cienka, dlatego nie zaleca się przetwarzania konwalii w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty" - czytamy na stronie Lasów Państwowych.
Toksyczne właściwości konwalii
Wspomniane już glikozydy nasercowe mogą powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny może prowadzić do nudności, wymiotów, biegunki, zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. W razie podejrzenia zatrucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ze względu na toksyczność rośliny zaleca się trzymać ją z daleka od dzieci i zwierząt.
"Na szczęście smak konwalii majowej nie zachęca do jej spożywania. Niestety zatrucia konwalią zdarzają się najczęściej u dzieci – białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie przyciągają uwagę maluchów. Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały konwalie cięte, jest toksyczna" - ostrzegają Lasy Państwowe.
Jak pielęgnować konwalię?
Pomimo że wszystkie części konwalii są trujące, cieszy się ona dużą popularnością wśród miłośników ogrodów. Jej piękne, białe kwiaty zazwyczaj rozkwitają w maju, dodając uroku przydomowym przestrzeniom.
Konwalia majowa najlepiej rośnie w półcieniu, na glebie próchniczej i wilgotnej. Roślina ta preferuje lekko kwaśne podłoże. Sadzenie konwalii najlepiej przeprowadzić jesienią. Rozmnażanie odbywa się poprzez podział kłączy. Konwalia jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga specjalnej ochrony przed zimą.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.