Blisko ludziMagia Świąt – spraw radość dzieciom!

Magia Świąt – spraw radość dzieciom!

Magia Świąt – spraw radość dzieciom!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.12.2010 11:20, aktualizacja: 17.12.2010 12:39

Czas biegnie szybko, Wigilia coraz bliżej. Poświęćmy chwilę i zastanówmy się, jak chcemy ją przygotować, co możemy zrobić, aby nasze dzieci w pełni odczuły magię Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości radośnie wspominały te chwile, już teraz zadbajmy o to, aby był to czas szczególny, abyśmy spędzili go w gronie rodzinnym, w miłej i ciepłej atmosferze.

Czas biegnie szybko, Wigilia coraz bliżej. Poświęćmy chwilę i zastanówmy się, jak chcemy ją przygotować, co możemy zrobić, aby nasze dzieci w pełni odczuły magię Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości radośnie wspominały te chwile, już teraz zadbajmy o to, aby był to czas szczególny, abyśmy spędzili go w gronie rodzinnym, w miłej i ciepłej atmosferze.

Wszyscy mamy wspomnienia dotyczące Świąt, czasem są one bardzo miłe, ale zdarza się też tak, że wolelibyśmy aby ich nie było. Planując naszą Wigilię, nie musimy powielać schematów wyniesionych z domu. Spróbujmy wybrać to, co w naszych domach podobało nam się najbardziej. Gdy okaże się, że nie mamy sprawdzonych sposobów, sięgnijmy po pomysły do domów przyjaciół, dalszej rodziny albo po prostu posłuchajmy naszych dzieci, spróbujmy z nimi porozmawiać, zapytać jakie są ich oczekiwania i marzenia dotyczące Świąt. I przygotujmy Święta razem z dziećmi.

Podział obowiązków

Jeżeli decydujemy się na wspólne, rodzinne święta, warto wcześniej zaplanować jak nasze przygotowania będą wyglądały i kto w nich będzie uczestniczył: spisać co musimy zrobić, ustalić kto kupi choinkę, kto zrobi zakupy, kto posprząta, a kto odbierze ciocię z dworca. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, nerwowych sytuacji i niepotrzebnych kłótni.

Postarajmy się, aby wszyscy domownicy zaangażowali się w prace przedświąteczne. Warto też zadbać, aby nasze dzieci mogły uczestniczyć w każdym etapie przygotowania Świat Bożego Narodzenia, da im to świadomość, że atmosfera i magia świąt nie robi się sama - to my ją tworzymy.

Świąteczne dekoracje

Co roku dekorujemy nasze mieszkania. Kupujemy choinkę, ozdabiamy ją, wieszamy świąteczne stroiki. W sklepach wybór jest ogromny. Jednak gotowe, nawet najpiękniejsze ozdoby nie zastąpią dziecku własnoręcznie wykonanych zabawek na choinkę. Nie zawsze będą one idealne, ale liczą się chęci, zaangażowanie i praca włożona w ich wykonanie, a także czas wspólnie spędzony z rodzicami. Już sam proces wspólnego wymyślania i tworzenia zabawek świątecznych wprowadza dziecko w odświętny nastrój. Pamiętajmy też, aby wykonana przez naszą pociechę ozdoba choinkowa zawisła na honorowym miejscu.

Świąteczne gotowanie

Zgodnie z tradycją, wigilijna wieczerza składa się z 12 potraw, najczęściej są to: zupa grzybowa lub barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp, kompot z suszonych owoców, makowiec, kutia i wiele innych potraw podawanych w zależności od lokalnych i rodzinnych tradycji.

Niezależnie jednak od wyboru konkretnych dań, dla dzieci ideałem świątecznych potraw są słodycze, a w szczególności ciasteczka, w których przygotowaniu mogą, a nawet powinny uczestniczyć.

Warto zadbać o wolny wieczór, kiedy w spokoju pozwolimy naszym pociechom, wałkować ciasto, wycinać foremkami zabawne kształty i wreszcie zdobić wykonane samodzielnie pierniczki lub kruche ciasteczka. Ryzykujemy tyle tylko, że przygotowywanie tych smakołyków tak im się spodoba, że każdego roku będą się już tego domagały.

Zwyczaje świąteczne

Warto też zadbać, aby nasze dzieci poznały panujące w naszym domu zwyczaje świąteczne. Podczas nakrywania do stołu pozwólmy dziecku położyć pod obrusem sianko, które symbolizuje miejsce narodzin Jezusa i według tradycji ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Przygotujmy też wolne miejsce przy stole, tak, abyśmy byli przygotowani na przyjście niespodziewanego gościa. Zostawiając wolne nakrycie pamiętamy o ludziach samotnych i naszych bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą razem z nami spędzić świąt.

Zanim usiądziemy do wieczerzy wigilijnej, razem z dzieckiem wypatrujmy pierwszej gwiazdy na niebie. Dzieląc się opłatkiem z naszą pociechą, wytłumaczmy, że jest to najważniejszy moment wieczerzy wigilijnej, który jest wyrazem naszej miłości i pojednania.

Prezenty

Nieodłącznym elementem Wigilii, najbardziej oczekiwanym przez nasze pociechy, jest wizyta Świętego Mikołaja (na Mazowszu, a w innych regionach Polski Aniołka, Gwiazdora lub Dziadka Mroza) i rozdawanie prezentów. Bardzo często dzieci piszą wcześniej listy do Świętego Mikołaja z prośbą o konkretne prezenty. Warto też pokazać maluchowi, że nam dorosłym, prezenty znalezione pod choinką też sprawiają ogromną radość.

Można poprosić naszą pociechę, aby napisała lub narysowała w liście do Świętego Mikołaja kilka propozycji prezentów dla Mamy, Taty i najbliższych. Pamiętajmy też, aby okazać swoją radość z otrzymanych prezentów. I co ważne, jeżeli decydujemy się na obdarowywanie prezentami, dopilnujmy aby wszystkie zaproszone osoby zostały obdarowane. Trudno wyobrazić sobie bardziej niezręczną sytuację niż ta, kiedy zgromadzeni goście zajęci są odpakowywaniem podarunków – a jedna tylko osoba nie dostała prezentu i czuje się przez wszystkich zapomniana.

Wigilia Bożego Narodzenia to czas szczególny dla każdego człowieka. Spędzamy ją wśród najbliższych, podobnie jak pierwszy dzień świąt. Ważne, abyśmy pochłonięci przygotowywaniem Wigilii: gotowaniem, sprzątaniem i nakrywaniem do stołu, nie zapominali, że istotą tych świąt jest okazanie najbliższym uwagi i miłości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także