Blisko ludziMapa miłości

Mapa miłości

Mapa miłości
16.03.2006 09:56, aktualizacja: 27.06.2010 12:38

Nasze fantazje i upodobania z lat młodzieńczych mają wpływ na przyszłe zachowania seksualne i relacje partnerskie. Większość kobiet nosi wyidealizowany obraz romantycznego, erotycznego związku. Tworzy się on w naszym mózgu przez wiele lat.

Nasze fantazje i upodobania z lat młodzieńczych mają wpływ na przyszłe zachowania seksualne i relacje partnerskie. Większość kobiet nosi wyidealizowany obraz romantycznego, erotycznego związku. Tworzy się on w naszym mózgu przez wiele lat.

Zbiera się tam wszystko: wspomnienia z dzieciństwa, z zabaw w doktora oraz tatę i mamę, spostrzeżenia z życia rodziców i najbliższych dorosłych, opowieści przyjaciółek, kolegów i kumpli o pierwszych przeżyciach erotycznych, sekretne informacje zdobywane od nich na temat życia seksualnego, wiadomości z przeczytanych książek i poradników, wzory związków z powieści lub oglądanych filmów.

Ważne są także fantazje i marzenia, nasze wyobrażenia o tym jak będzie wyglądało nasze życie miłosne i nasz partner. Amerykański uczony profesor John Money nazwał to mapą miłości. Wkraczamy z nią w dorosłe życie, w kolejne związki uczuciowe.
Osoby kochane w domu rodzinnym, mające dobre wzorce miłości rodziców, akceptowane kreują pozytywną mapę miłości. Nie oznacza to, że jednak w ich życiu miłosnym wszystko będzie się idealnie układać. Związek z drugą osobą może być udany w przypadku, gdy jej mapa miłości jest podobna.

Życie zmienia mapę
Jeżeli jest inaczej, pojawiają się pierwsze rozczarowania. Niektórzy wyciągają z nich wnioski. Wtedy kolejny związek, z lepiej dobraną osobą, może okazać się udany. Mówimy wtedy, że ich mapa miłości została zmodyfikowana. Inni dalej brną tą samą drogą. Sami znamy kobiety, które przez całe życie wybierają podobnych partnerów, dziwiąc się za każdym razem, że nic im się na tym polu nie udaje. Przykre doświadczenia doświadczenia prowadzą do stwierdzeń typu wszyscy mężczyźni są np. nieodpowiedzialni. A może po prostu takich wybieramy? Rozbieżności między marzeniami a rzeczywistością są udziałem wielu ludzi, zwykle chodzi o to, aby ta przepaść nie była zbyt wielka. Niekiedy możemy trafić na partnera, z którym każdemu będzie trudno ułożyć sobie życie. Ich zachowania nie mieszczą się w przyjętej normie. To także wynika z ich mapy miłości.

Zdaniem Moneya istnieją trzy typy patologii mapy miłości:

  1. hipofilia (zbyt małe pożądanie, ma ono niewielki wpływ na miłość),
  2. hiperfilia (pożądanie dominuje nad miłością, utrudnia lub
  3. uniemożliwia trwałość związku),
  4. parafilia (mapa miłości jest zniekształcona, a pożądanie przejawia się w dewiacyjnych zachowaniach).

Badania amerykańskiego uczonego potwierdzają tradycyjne poglądy, że nasze lata dziecinne i dorastanie są matrycą dla późniejszych związków uczuciowych, a dewiacje seksualne rozwijają się najpierw w świecie wyobraźni, we wczesnych fazach naszego rozwoju psychoseksualnego.

Prof.Zbigniew Lew Starowicz