Leczy alkoholików. Wskazuje trzy objawy uzależnienia
Maria Banaszak zawodowo zajmuje się pomocą osobom uzależnionym. W programie "Balans" mówi, które sytuacje powinny dać nam do myślenia. - Bliska osoba może reagować złością czy wycofaniem w coraz dziwniejszych i nieadekwatnych momentach.
Uzależnienie od alkoholu - picie regularnie czy okazjonalne?
Kuba Jankowski gościł w programie "Balans" Marię Banaszak, specjalistkę psychoterapii uzależnień. Ekspertka wyjaśniała, kiedy w ogóle możemy mówić o problemie alkoholowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co robi z Twoim ciałem alkohol i jak go rzucić? || Maria Banaszak BALANS #43
- Kluczem jest regularność i rytualizacja - do tego mózg się przyzwyczaja. (...) Bardziej niebezpieczne będą regularne duże dawki alkoholu niż małe, ale jak mamy już robić rankingi, dla mnie bezpieczniejsze jest upicie się raz na jakiś czas niż codzienne sączenie piwka lub dwóch. Niepokojący jest również fakt, gdy za pomocą alkoholu radzimy sobie z coraz większą ilością sytuacji w życiu - mówi Maria Banaszak.
Jak rozpoznać, czy nasz bliski jest uzależniony?
Oprócz oczywistych symptomów uzależnienia są również te bardziej dyskretne, często trudne do wychwycenia u wysokofunkcjonujących alkoholików. Co powinno nas zaniepokoić?
- Jak mówimy o kryterium rozpoznania, mamy na myśli upośledzenie kontroli, czyli sytuację, gdy ktoś kontynuuje działania mimo wyraźnych strat. W praktyce oznacza to, że bliska osoba może reagować złością czy wycofaniem w coraz dziwniejszych i nieadekwatnych momentach, kiedy priorytety stają na głowie. Zaczyna się wówczas oddalanie i uciekanie. Jednak nie zawsze ten stereotypowy mąż przychodzi do domu pijany, często [oznaki uzależnienia] są dyskretne i trudno dostrzec.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!