Blisko ludziMartyna Wojciechowska wspomina tragicznie zmarłego przyjaciela. "Dziękuję, że byłeś"

Martyna Wojciechowska wspomina tragicznie zmarłego przyjaciela. "Dziękuję, że byłeś"

Martyna Wojciechowska wspomina zmarłego przyjaciela
Martyna Wojciechowska wspomina zmarłego przyjaciela
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Anna Podlaska
08.07.2020 08:47

Minęło 7 lat od tragicznej śmierci himalaisty Artura Hajzera. Zginął podczas wyprawy na Gaszerbrum I w Karakorum. Podczas odwrotu po nieudanym ataku szczytowym Hajzer odpadł od ściany i runął w przepaść. Martyna Wojciechowska wspomina przyjaciela w przejmujących słowach.

Artur Hajzer był polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą. Zainicjował projekt Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Napisał również dwie książki o górskich wyprawach, "Atak rozpaczy" oraz "Korona Ziemi – Nieporadnik Zdobywcy". Zmarł tragicznie 7 lipca 2013 roku podczas zdobywania szczytu Gaszerbrum I.

Śmierć himalaisty Artura Hajzera

W wyprawie towarzyszył Hajzerowi Marcin Kaczkan. Według jego relacji kolega odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego i spadł około 500 m w przepaść. Jego tragiczna śmierć poruszyła wielu młodych wspinaczy, w tym Martynę Wojciechowską. W rocznicę tragicznych wydarzeń napisała emocjonalny post, który opatrzyła ich wspólnym zdjęciem. Przypomniała, że Hajzer był wybitnym himalaistą i kierował między innymi wyprawą ratunkową na Mount Everest w 1989 roku, która zapisała się w historii. "To dzięki uporowi Artura udało się dokonać niemożliwego i uratować himalaistę Andrzeja Marciniaka" – podkreśliła.

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Panika jest niewskazana" - tak zawsze mawiał i przypominał o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Mój mentor, trener, nauczyciel i przyjaciel. Artur, dziękuję za wszystko... Dziękuję, że byłeś" – napisała dziennikarka.

Źródło artykułu:WP Kobieta