Trwa ładowanie...
dljy20z

Mężczyźni są bardziej narcystyczni niż kobiety

Przegląd badań z ostatnich 30 lat wskazuje, że mężczyźni, bez względu na wiek, cechują się zazwyczaj wyższym poziomem narcyzmu niż kobiety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyźni są bardziej narcystyczni niż kobiety
(123RF)
dljy20z

Przegląd badań z ostatnich 30 lat wskazuje, że mężczyźni, bez względu na wiek, cechują się zazwyczaj wyższym poziomem narcyzmu niż kobiety – zawiadamia czasopismo „Psychological Bulletin”.

Naukowcy z uczelni w Buffalo (USA) przeanalizowali ponad 335 doniesień naukowych na temat narcyzmu z ostatnich 30 lat, które objęły prawie pół miliona osób badanych i doszli do wniosku, że mężczyźni przewyższają kobiety pod względem natężenia tej cechy osobowości oraz niektórych jej aspektów, jak pragnienie władzy czy poczucie uprzywilejowania.

Najbardziej wyraźne różnice międzypłciowe obserwuje się właśnie w odniesieniu do poczucia uprzywilejowania, co oznacza, że mężczyźni zdają się częściej oczekiwać specjalnego traktowania i są bardziej skłonni do wykorzystywania innych ludzi.

dljy20z

Panowie przejawiają też większe pragnienie przywództwa i władzy, dzięki czemu są bardziej asertywni i częściej dążą do uzyskania pozycji lidera.

Pomiędzy kobietami a mężczyznami nie występują jednak różnice w zakresie samozachwytu i skłonności do zachowań ekshibicjonistycznych, co oznacza, że obie płcie są do tego samego stopnia skoncentrowane na sobie i skłonne do demonstrowania samouwielbienia.

Badacze uważają, że rozwój postawy narcystycznej zachodzi w dużej mierze pod wpływem internalizacji stereotypów i oczekiwań dotyczących płci. To właśnie wzorce kulturowe mogą odpowiadać za mniejsze natężenie narcyzmu u kobiet.

- Ludzie od najmłodszych lat obserwują innych i uczą się ról płciowych, nierzadko stykając się z ostrą reakcją otoczenia, gdy nie spełniają oczekiwań wyznaczonych przez społeczeństwo. Na krytykę narażone są zwłaszcza kobiety, które zachowują się w sposób agresywny i autorytatywny, przez co odczuwają one większy nacisk na stłumienie narcystycznych zachowań niż mężczyźni - wyjaśnia koordynatorka badania Emily Grijalva.

dljy20z

Autorzy publikacji dodają, że narcyzm to cecha, która mieści w sobie zarówno pozytywne, jak i negatywne komponenty.

- Narcyzm jest związany z wieloma dysfunkcjami na tle interpersonalnym, jak niezdolność do stworzenia zdrowej, trwałej relacji z drugim człowiekiem, nieetyczne postępowanie czy agresja. Jednocześnie sprzyja wysokiemu poczuciu własnej wartości, stabilności emocjonalnej i umiejętnościom przywódczym - mówi Grijalva.

(PAP), ooo/ mrt/

dljy20z

POLECAMY:

* Z nim nie będziesz szczęśliwa*

* Pocałunki pozwalają wybrać idealnego partnera*

* On bardziej kocha siebie*

dljy20z

Podziel się opinią

Share

dljy20z

dljy20z
dljy20z