Mężczyźni są bardziej narcystyczni niż kobiety
Przegląd badań z ostatnich 30 lat wskazuje, że mężczyźni, bez względu na wiek, cechują się zazwyczaj wyższym poziomem narcyzmu niż kobiety.
Przegląd badań z ostatnich 30 lat wskazuje, że mężczyźni, bez względu na wiek, cechują się zazwyczaj wyższym poziomem narcyzmu niż kobiety – zawiadamia czasopismo „Psychological Bulletin”.
Naukowcy z uczelni w Buffalo (USA) przeanalizowali ponad 335 doniesień naukowych na temat narcyzmu z ostatnich 30 lat, które objęły prawie pół miliona osób badanych i doszli do wniosku, że mężczyźni przewyższają kobiety pod względem natężenia tej cechy osobowości oraz niektórych jej aspektów, jak pragnienie władzy czy poczucie uprzywilejowania.
Najbardziej wyraźne różnice międzypłciowe obserwuje się właśnie w odniesieniu do poczucia uprzywilejowania, co oznacza, że mężczyźni zdają się częściej oczekiwać specjalnego traktowania i są bardziej skłonni do wykorzystywania innych ludzi.
Panowie przejawiają też większe pragnienie przywództwa i władzy, dzięki czemu są bardziej asertywni i częściej dążą do uzyskania pozycji lidera.
Pomiędzy kobietami a mężczyznami nie występują jednak różnice w zakresie samozachwytu i skłonności do zachowań ekshibicjonistycznych, co oznacza, że obie płcie są do tego samego stopnia skoncentrowane na sobie i skłonne do demonstrowania samouwielbienia.
Badacze uważają, że rozwój postawy narcystycznej zachodzi w dużej mierze pod wpływem internalizacji stereotypów i oczekiwań dotyczących płci. To właśnie wzorce kulturowe mogą odpowiadać za mniejsze natężenie narcyzmu u kobiet.
- Ludzie od najmłodszych lat obserwują innych i uczą się ról płciowych, nierzadko stykając się z ostrą reakcją otoczenia, gdy nie spełniają oczekiwań wyznaczonych przez społeczeństwo. Na krytykę narażone są zwłaszcza kobiety, które zachowują się w sposób agresywny i autorytatywny, przez co odczuwają one większy nacisk na stłumienie narcystycznych zachowań niż mężczyźni - wyjaśnia koordynatorka badania Emily Grijalva.
Autorzy publikacji dodają, że narcyzm to cecha, która mieści w sobie zarówno pozytywne, jak i negatywne komponenty.
- Narcyzm jest związany z wieloma dysfunkcjami na tle interpersonalnym, jak niezdolność do stworzenia zdrowej, trwałej relacji z drugim człowiekiem, nieetyczne postępowanie czy agresja. Jednocześnie sprzyja wysokiemu poczuciu własnej wartości, stabilności emocjonalnej i umiejętnościom przywódczym - mówi Grijalva.
(PAP), ooo/ mrt/