GwiazdyMężczyźni wolą inteligencję niż urodę?

Mężczyźni wolą inteligencję niż urodę?

Mężczyźni wolą inteligencję niż urodę?
Źródło zdjęć: © 123RF

10.09.2012 12:29, aktual.: 10.09.2012 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy to prawda, że mężczyzn obchodzi tylko wygląd kobiety? A może liczy się też inteligencja i poczucie humoru? Najnowsze badania pokazują, że faceci zwracają coraz mniejszą uwagę na ładną twarz i figurę. Bardziej skupiają się za to na ocenie twojego charakteru

Czy to prawda, że mężczyzn obchodzi tylko wygląd kobiety? A może liczy się też inteligencja i poczucie humoru? Najnowsze badania pokazują, że faceci zwracają coraz mniejszą uwagę na ładną twarz i figurę. Bardziej skupiają się za to na ocenie twojego charakteru. Z kolei my większą wagę przywiązujemy do tego, jak mężczyzna wygląda i czy dba o siebie. Skąd wzięły się takie zmiany w ocenie potencjalnego partnera?

Naukowcy z Uniwersytetu York przeprowadzili sondaż z udziałem 12 tysięcy osób z różnych krajów. Wyniki pokazały, jak zmieniają się preferencje odnośnie płci przeciwnej. – Odkryliśmy, że w krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania czy USA, mężczyźni coraz większą wagę przywiązują do innych cech niż wygląd kobiety – mówi dr Marcel Zentner, który przeprowadzał badania.

Według badaczy ten efekt jest spowodowany zmianami kulturowymi. W nowoczesnym społeczeństwie coraz mniej liczą się takie zdolności jak sprzątanie czy gotowanie, ponieważ to wszystko może za nas zrobić ktoś inny. Wygląd zewnętrzny też przestaje mieć kluczowe znaczenie, bo kobieta nie musi wspaniale wyglądać, żeby dostać dobrą pracę.

Co ciekawe, panie zaczynają zwracać większą uwagę na prezencję facetów. – Dawniej wygląd mężczyzn nie był ważny dla kobiet – mówi dr Zentner. – Facet miał zarabiać i być wierny, co dawało nadzieję, że będzie inwestował zasoby w swoich potomków. Teraz jednak coraz więcej kobiet uniezależnia się finansowo.

Taka tendencja w ocenie potencjalnego partnera występuje jednak tylko w krajach rozwiniętych. W biedniejszych regionach, gdzie nadal obowiązuje silny podział na role płciowe, mężczyźni zwracają uwagę głównie na twarz i figurę kobiety.

Dr Zentner twierdzi, że wyniki badań nie dowodzą, iż role płciowe w krajach zachodnich ulegają odwróceniu. Badania stanowią jednak wyzwanie dla psychologów ewolucyjnych. Być może bowiem kryteria doboru partnera nie są zdeterminowane genetycznie, a po prostu wpojone nam przez społeczeństwo. Teraz, kiedy mężczyźni nie muszą aż tak przejmować się zarobkami, więc mogą więcej czasu poświęcić na dbanie o wygląd.

Co ciekawe, z badań wynika także, że coraz więcej mężczyzn postanawia zostać w domu i opiekować się dziećmi. W Wielkiej Brytanii nawet 1,4 miliona panów zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tymczasem według ostatnich doniesień kobiety mają wyższe IQ od mężczyzn.

Czy jednak wyniki sondażu faktycznie odzwierciedlają to, na jakiej podstawie wybieramy partnera? A może są jedynie ilustracją tego, na jakie cechy chcielibyśmy zwracać uwagę?

Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr/pho)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (139)
Zobacz także