FitnessMięsień czworoboczny - budowa i ćwiczenia. Jak leczyć ból mięśnia?

Mięsień czworoboczny - budowa i ćwiczenia. Jak leczyć ból mięśnia?

Mięsień czworoboczny - budowa i ćwiczenia. Jak leczyć ból mięśnia?
Źródło zdjęć: © iStock.com | SomkiatFakmee
13.11.2018 11:25

Mięsień czworoboczny to jeden z większych mięśni w naszym ciele. Mięsień czworoboczny rozpoczyna się u podstawy czaszki, sięga do połowy pleców, wraca do obojczyka i szyi. Jakie funkcje pełni ten mięsień i jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi górnej części pleców?

Mięsień czworoboczny - budowa

Mięsień czworoboczny grzbietu (łac. trapezius) przypomina trójkąt umiejscowiony w górnej części pleców. Połączone dwa mięśnie czworoboczne (lewy i prawy) tworzą romb. Przyczepy mięśnia czworobocznego grzbietu ciągną się od czaszki, aż do wyrostków kolczystych dwunastu kręgów piersiowych mieszczących się w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Dolne włókna mięśnia czworobocznego grzbietu są przyczepione do grzebienia łopatki, włókna pośrednie do wyrostka barkowego, a włókna górne - do zewnętrznej części obojczyka. Mięsień czworoboczny ma podwójne ukrwienie (gałązki splotu szyjnego i gałąź nerwu dodatkowego) i składa się z czterech tętnic: potylicznej, podłopatkowej, poprzecznej szyi oraz gałęzi grzbietowej tętnic międzyżebrowych tylnych.

Mięsień czworoboczny - łagodzenie bólu

Siedzący tryb życia może powodować dolegliwości bólowe mięśnia czworobocznego grzbietu. Ponadto na mięsień czworoboczny negatywny wpływ mają takie czynniki jak praca przy komputerze, problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa oraz artretyzm (dna moczanowa - choroba stawów).

Aby pozbyć się bólu w górnym odcinku pleców, można wykonywać masaż lodem. Zimny okład pomoże zredukować stan zapalny i, co najważniejsze, działa jak środek przeciwbólowy.

Jednym z najskuteczniejszych środków na redukcję bólu i stanu zapalnego mięśnia czworobocznego grzbietu jest napar z imbiru. Imbir zawiera olejki eteryczne tj. beta bisabolen i zingiberen, które mają działanie przeciwzapalne. Dlatego też warto wypijać do trzech naparów dziennie do każdego z nich dodając od 250 mg do 1 g imbiru w proszku. Warto wspomnieć, że imbiru nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z nadciśnieniem. Mimo wszystko najlepszą metodą na dolegliwości bólowe mięśnia czworobocznego grzbietu są odpoczynek oraz ćwiczenia fizyczne.

Mięsień czworoboczny - ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające mięsień czworoboczny grzbietu:

  • szrugsy - wykonujemy ze sztangą lub hantlami. Trzymając w rękach obciążenie, unosimy barki aż do maksymalnego skurczu mięśni. Następnie rozluźniamy, opuszczamy barki i powtarzamy ćwiczenie,
  • skłony ze sztangą na barkach - ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej i lekko pochylamy tułów do przodu. Obciążenie, czyli sztangę, trzymamy na barkach, dzięki czemu mięśnie grzbietu pracują mocniej.

Ćwiczenia rozciągające mięsień czworoboczny grzbietu:

  • stajemy w lekkim rozkroku, ręce unosimy w górę i krzyżujemy dłonie. Następnie tak wyciągnięte kończyny staramy się unieść jak najwyżej, tak jakbyśmy chcieli dotknąć sufitu. Ważne, aby podczas ćwiczeń mieć wyprostowaną sylwetkę.
  • przyjmujemy pozycję klęku podpartego, staramy się wypchnąć kręgosłup jak najbardziej w górę (koci grzbiet) przy jednoczesnym opuszczeniu głowy w dół. Następnie kręgosłup kierujemy do dołu, a głowę - w górę.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także