Potrafi chłodzić i ogrzewać. Wiskoza - materiał idealny dla skóry
Łączy cechy materiałów naturalnych i syntetycznych. Jest miękka i przyjemna w dotyku jak bawełna. Oddycha niczym wełna. A swoją trwałością dorównuje syntetykom. Bierzemy pod lupę wiskozę - materiał, który zyskał tytuł "ekologicznego jedwabiu".
Mimo, że zalicza się do grupy materiałów sztucznych, określa się wiskozę materiałem pochodzenia naturalnego. Powstała w laboratorium, ale składa się z naturalnych surowców. Może przypominać luksusowy jedwab z połyskiem, ale też mięsisty sweter. To właśnie wszechstronne możliwości kształtowania struktury wiskozy sprawiają, że materiał jest tak wyjątkowy i ceniony.
Wiskoza. Co to za materiał?
Materiał wiskoza znany jest także pod angielską nazwą "rayon". Produkt pochodzenia roślinnego powstaje wskutek chemicznej obróbki celulozy. Zatem w procesie tworzenia wiskozy wykorzystuje się przede wszystkim drzewa bukowe i iglaste - głównie sosnę i świerk.
To dlatego wykonany z wiskozy materiał można zaliczyć zarówno do grupy produktów sztucznych, jak i naturalnych. Surowce w postaci pulpy drzewnej są elementem natury, ale skomplikowane procesy chemiczne i technologiczne w trakcie obróbki celulozy - są charakterystyczne dla produkcji materiałów syntetycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stworzyła bieliznę dla dziewczyn, które nie lubią zimy
Czy wiskoza to dobry materiał?
Dzięki temu, że wiskoza pozyskiwana jest z roślin - posiada właściwości charakterystyczne dla lnu, wełny oraz bawełny. Miękkość i przyjemność odczuwalna przy każdym dotyku - to jedna z wielu zalet wiskozy. Czy oddycha? Zdecydowanie tak, zapewniając optymalną temperaturę i komfort użytkowania. Potrafi także pochłaniać nadmiar wilgoci. Co więcej, plastyczność wiskozy pozwala tworzyć różnorodną strukturę materiału - od ciepłej, matowej i mięsistej, po chłodną, gładką i połyskującą.
Wykonany z włókien wiskozy materiał jest bezpieczny dla alergików - nie wywołuje niepożądanych reakcji na skórze. To także produkt odnawialny, który nie zagraża środowisku. Dlatego z czystym sumieniem można określić wiskozę materiałem wysokiej jakości, który łączy aspekty estetyczne z pragmatycznymi.
Materiał charakteryzuje zdolność łączenia się z innymi włóknami - takimi jak poliester, len czy bawełna. Dzięki temu można uzyskać niesamowite efekty i właściwości garderoby dopasowane do formy ubrania czy sezonowości.
Czytaj także: Najdroższe buty na świecie. Cena zwala z nóg
Wiskoza. Tkanina czy dzianina?
Wykonany z włókien wiskozy materiał może być zarówno elastyczny, jak i nierozciągliwy. W sklepach znajdziesz ubrania wykonane z wiskozowej tkaniny oraz dzianiny, których różnice wynikają z odmiennego splotu nitek.
Pierwsze powstają w wyniku splotu pod kątem prostym, dzięki czemu nie odkształcają się. Są delikatne, przewiewne i lekkie – idealne na wiosnę i lato. Świetnie wcielają się w postać przypominającą połyskującą satynę i jedwab, a także matową bawełnę. Wiskoza ma jeszcze jedną istotną cechę - przybiera piękną, opływową i lejącą formę, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku koszul i zwiewnych sukienek.
Chociaż na rynku dominują ubrania z wiskozy (tkaniny), to jesienią i zimą pojawiają się w sklepach także kolekcje powstałe z dzianiny wiskozowej. Te z kolei są elastyczne i dopasowują się do kształtu sylwetki za sprawą przeplatających się ze sobą nitek. Posiadają puszystą i grubą strukturę, która idealnie sprawdza się w formie swetrów. Wykonana z włókien wiskozy dzianina jest ciepła i równie przyjemna w dotyku.
Jak dbać o ubrania z wiskozy?
Ubrania z wiskozy są zdecydowanie bardziej wymagające w pielęgnacji od syntetyków, ale troskę rekompensują pięknym wyglądem oraz odwdzięczają się szczególną miękkością. Wykonany z włókien wiskozy materiał ma tendencję do odkształcania i rozciągania - szczególnie w wilgotnej formie.
Dlatego zaleca się ręczne pranie wiskozy w letniej wodzie. Nie należy także siłowo wykręcać ubrań z wiskozy, a delikatnie wyciskać nadmiar wody. W przypadku suszenia, najlepiej rozłożyć ubranie z wiskozy na płasko, układając jego idealną formę na ręczniku.
Ze względu na skłonność włókien wiskozy do rozciągania, należy zrezygnować z wieszaków. Ubrania z wiskozy najlepiej przechowywać w szafie - złożone na półce.
Wszelkie zagniecenia można śmiało potraktować żelazkiem - wiskoza to materiał, który prasuje się szczególnie szybko i łatwo. Pamiętaj jednak, aby prasować ubranie na lewej stronie - w temperaturze nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza.
Wiskoza – najlepszy materiał na lato
Jak już wiesz, wiskoza najczęściej przybiera lekką i przewiewną strukturę, która doskonale sprawdza się w opływowej formie ubrań. Dlatego też garderoba z wiskozy jest niezastąpiona w ciepłym sezonie. To idealny materiał dla zwiewnych i luźnych sukienek maxi, szerokich baby doll, luźnych slip dresses, a także koszul oversize i tunik. Świetnie sprawdzi się także w postaci kimona, spodni palazzo, kulotów, spódnic, a także szlafroków. Ubrania z wiskozy z pewnością docenią miłośniczki jakościowych materiałów, stylu boho, jak również zwolenniczki szczególnej wygody.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl