Wylatują z nor w ziemi. Gdy zauważysz, oddal się w mig
Gniazda szerszeni są bardzo charakterystyczne. Widujemy je najczęściej na poddaszach i elewacjach domów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że owad ten czasami zamieszkuje też nory w ziemi. Bliskie spotkanie może się źle skończyć.
W Polsce występuje kilka gatunków owadów żądlących. Najczęściej mamy do czynienia z pszczołami i osami, jednak największy strach budzą szerszenie europejskie. Nie tylko z powodu wielkości, ale także jadu, który zawiera więcej toksyn. Ukąszenie jest bardziej bolesne, bo szerszeń posiada większe, głęboko penetrujące żądło, a w wydzielinie obecna jest wywołująca silne pieczenie acetylocholina.
Gdzie szerszenie budują gniazda? Mało znane miejsce
Budują charakterystyczne, duże, owalne gniazda - najczęściej na drzewach. To najbardziej dogodna lokalizacja, bo żywią się owocami, sokami z roślin i małym owadami. Chętnie zamieszkują dziuple w pniach, ale pojawiają się też bliżej człowieka. "Domki" szerszeni znajdowane są na poddaszach, pod wiatami czy w garażach.
Czytaj także: Dotarły już do Polski. Sieją spustoszenie w ogrodach
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy nie uda im się znaleźć odpowiedniego miejsca na wysokości, schodzą nawet pod ziemię. Nie każdy wie, że Vespa crabro (łac.) może osiedlić się w norach stworzonych przez gryzonie - szczury, łasice, kuny. Warto o tym wiedzieć, aby uniknąć niebezpieczeństwa np. w czasie prac porządkowych w ogrodzie. Są spotykane też w budkach lęgowych.
Usuwanie gniazda szerszeni. Tego nigdy nie rób
Użądlenie przez szerszenia europejskiego może być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad. Wtedy jak najszybciej należy udać się do lekarza. Pozostali też odczują nieprzyjemne konsekwencje - ukąszenie jest zawsze bolesne. W miejscu wkłucia pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. U niektórych dodatkowo występuje gorączka.
Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie usuwać gniazd, ani nawet się do nich zbliżać. Zadanie to pozostaw wyspecjalizowanym firmom zajmującym się usuwaniem owadów. W skrajnych przypadkach - zagrożenia życia lub zdrowia - skontaktuj się ze strażą pożarną.
Pomóc w utrzymaniu szerszeni na dystans może posadzenie lawendy, majeranku czy tymianku w ogrodzie - ich intensywny zapach działa odstraszająco. Sprawdzają się również atrapy gniazd, bo Vespa crabro nie lubi towarzystwa innych owadów.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl