Zaraz będą wszędzie. Są już pierwsze doniesienia z Polski
Choć nazywa się je chrabąszczami majowymi, ostatnie ciepłe dni sprawiły, że w niektórych miejscach pojawiły się już teraz. Chmary tych owadów mogą wystraszyć, a ogrodnicy już zaczynają się obawiać o swoje rośliny.
Jak informuje myglogow.pl - od kilku dni na ulicach Głogowa można zaobserwować coraz więcej chrabąszczy majowych. "(...) Ostatnie letnie temperatury wywołały dziką inwazję już na początku kwietnia. Wieczorami nad miastem wiszą buczące basowo chmury owadów. Na chodnikach trzeba ostrożnie stawiać nogi, by nie rozdeptać wielkich owadów, a w domu zamykać okna, żeby się nie wprosiły na kolację" - czytamy na dolnośląskim portalu.
Zmora lasów i ogrodów
Chrabąszcze majowe, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej swoją aktywność rozpoczynają w maju. W tym roku wysokie temperatury pojawiły się już w kwietniu, stąd początek inwazji tych owadów już teraz. Skupiska chrabąszczy można spotkać nie tylko w lasach, ale i parkach czy ogrodach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Robaki w sałatce w samolocie. Pasażer biznes klasy pokazał nagranie i zaatakował przewoźnika
O ile nie stanowią zagrożenia dla ludzi, są wielkimi szkodnikami dla drzew. Dorosłe osobniki zjadają bowiem młode listki i pąki drzew. Z kolei larwy, nazywane inaczej pędrakami, pożerają korzenie drzew, niszcząc systemy korzeniowe szczególnie młodych drzew. Dodatkowo wygryzają dziury np. w burakach, przez co określa się je mianem szkodników nie tylko w lasach, ale na polach i w przydomowych ogródkach.
Jak się pozbyć chrabąszczy i pędraków?
Najlepszym sposobem na pozbycie się chrabąszczy pałaszujących ogrodowe drzewka owocowe jest ich wyłapanie. Na dorosłe osobniki najlepiej polować rano, wystarczy wtedy rozłożyć np. folię dookoła drzewka i kilka razy nim potrząsnąć, by owady spadły na ziemię. Następnie można je zwinąć w folię i wywieźć w oddalone od naszych upraw miejsce.
Jeśli chodzi o pędraki, sprawdzi się przekopanie działki, a wydobyte w ten sposób larwy staną się świetnym pożywieniem dla ptaków. Można też zastosować biologiczny oprysk zawierający bezpieczne dla roślin, ludzi i zwierząt gatunki nicieni, które są jednak zabójcze dla pędraków.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl