Mowa już o pladze w Hiszpanii. "Hybrydowe superkróliki" sieją grozę

Mowa już o pladze w Hiszpanii. "Hybrydowe superkróliki" sieją grozę

Hiszpańscy rolnicy narzekają na "hybrydowe superkróliki"
Hiszpańscy rolnicy narzekają na "hybrydowe superkróliki"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.04.2023 18:36, aktualizacja: 19.04.2023 19:37

"Hybrydowe superkróliki" mają zagrażać rolnikom w 1400 gminach w Hiszpanii. Organizacja rolników i hodowców COAG poinformowała, że plagą jest dotkniętych milion hektarów pól, a dotychczasowe straty szacuje się na 800 milionów euro.

Według relacji agencji EFE, rolnicy od wielu tygodni demonstrują m.in. na ulicach Katalonii, Aragonii, Kastylii oraz La Manchy. Domagają się od rządu opracowania ogólnokrajowej strategii mającej rozwiązać problem "plagi" wyjątkowo żarłocznych królików.

"Hybrydowe superkróliki" rujnują pola w Hiszpanii?

- Na polach jest tyle królików, że nie pozwalają rozwinąć się uprawom, zjadają całe nasze plony i powodują ogromne straty - komentował Julian Barco, członek stowarzyszenia młodych rolników ASAJA w Madrycie, cytowany przez PAP. Dodał, że "sytuacja jest katastrofalna".

"Królik z Parku Jurajskiego", nazwany tak przez media, pojawił się na jednej z hiszpańskich wsi. Ma być to hybrydowy gatunek, który powstał na skutek mieszania się dzikich królików z domowymi. Organizacja COAG wini właścicieli domowych królików, którzy wypuszczają zwierzęta na pole, gdy dłużej nie chcą się nimi opiekować. Winny ma być także rząd, który zezwolił na rozprzestrzenienie się królików - miały one stanowić pokarm dla zagrożonych gatunków, na przykład rysia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Króliki miały być przewożone do słabo zaludnionych miejsc, a następnie szczepione przeciwko chorobom. To doprowadziło do ich ewolucji, a później, jak opisuje Javier Fatas z zarządu COAG, cytowany przez PAP, "sytuacja wymknęła się spod kontroli".

Rządzący zaprzeczają istnieniu plagi. Głos zabrało Ministerstwo Środowiska

"Hybrydowe superkróliki" mają mieć wysoką zdolność rozpłodową. Gdy miot dzikich królików wynosi od trzech do czterech sztuk młodych, miot nowego gatunku – nawet do 14 sztuk. Według opisu Fatasa, cytowanego przez portal 20minutos.es, króliki te są też o wiele bardziej żarłoczne, a także potrafią wspinać się na drzewa.

Doniesieniom o nowym gatunku królików zaprzecza hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa. - Wiosną zawsze następuje wzrost populacji królików. To prawda, że mogą wyrządzić wiele szkód i występuje wiele okazów tych ssaków. Teraz żerują na uprawach, bo susza i nadużywanie herbicydów zniszczyły naturalne pastwiska - mówił konsultant środowiskowy, biolog Francisco Martin Barranco, cytowany przez 20minutos.es.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta