Wąż dusiciel w Polsce. W tych regionach jest ich najwięcej

Czy węże Eskulapa są niebezpieczne?
Czy węże Eskulapa są niebezpieczne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.04.2024 11:28, aktual.: 26.04.2024 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest największy i jako jedyny dusi swoje ofiary. Wąż Eskulapa szczególnie upodobał sobie dwa miejsca w naszym kraju - Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Osiąga nawet ponad 1,5 m długości.

Wąż Eskulapa uznawany jest za jednego z największych gatunków zamieszkujących Europę. Nie wszyscy wiedzą, że można go spotkać również w Polsce. Czy jest jednak niebezpieczny? Odpowiadamy.

Jak wygląda wąż Eskulapa?

Największe osobniki zamieszkujące Europę mierzyły ponad 1,5 m długości. To nie oznacza jednak, że nie mogą być jeszcze dłuższe. W Australii spotkano okaz, który mierzył aż 2,25 m.

Dorosłe węże Eskulapa wyróżnia grzbiet w brązowym oraz oliwkowym kolorze, na którym widoczne są jasne plamki. Na uwagę zasługują również ich żółte brzuchy. Warto również wiedzieć, że ich młode często mylone są z zaskrońcami zwyczajnymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wąż Eskulapa uwielbia wilgotne, dobrze nasłonecznione miejsca. Właśnie dlatego można go spotkać na skrajach lasów, łąkach, nad rzekami, a nawet w kamieniołomach. Nie wszyscy również wiedzą, że gady te chętnie zadomawiają się w ruinach starych domów, a nawet w miejscach, gdzie składowane są kamienie oraz deski.

Rolnicy mogą się na nie natknąć również w kopcach siana. Szczególnie upodobały sobie jednak Bieszczadach i Góry Sanocko-Turczańskie i to właśnie tam można je najczęściej spotkać.

Wąż Eskulapa
Wąż Eskulapa© Adobe Stock | Szymon Bartosz

Czy wąż Eskulapa jest niebezpieczny?

Wąż Eskulapa wyróżnia się konkretnymi preferencjami żywieniowymi. Jego przysmakiem są bowiem myszy, jaja, a nawet jaszczurki. Nie pogardzi także pisklętami oraz małymi ptakami.

Kiedy już upatrzy sobie ofiarę, zabija ją poprzez uduszenie swoim ciałem - to również ewenement na skalę Polski. Trzeba również dodać, że to jedyny gatunek węża dusiciela w naszym kraju, jednak bez obaw – nie jest groźny dla ludzi. Kiedy natknie się na człowieka, bardzo szybko się płoszy i ucieka.

Gatunek ten jest też uznawany za krytycznie zagrożony, dlatego został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także