"Prawdziwa plaga". Są już pierwsze doniesienia z Polski
Zaskroniec zwyczajny jest najliczniej występującym wężem w Polsce. W kwietniu rozpoczął swój okres godowy, o czym poinformował mieszkaniec Trzcianki pod Piłą. - To prawdziwa plaga w tym roku. Takiej ilości jeszcze nie było - przekazał lokalnym mediom.
19.04.2024 | aktual.: 19.04.2024 19:46
Każdy z nas widział zapewne choć raz w życiu zaskrońca. To jeden z najpopularniejszych węży występujących na terenie całej Polski, który wyglądem przypomina żmiję zygzakowatą. W związku z tym warto wiedzieć, jak możemy go od niej odróżnić.
Przede wszystkim należy spojrzeć na zachowanie. W przeciwieństwie do żmii zaskroniec w momencie spotkania człowieka może czasem syczeć, lecz najczęściej będzie udawał martwego. Żmija natomiast ułoży się w literę "s". Zagrożona, może przejść do ataku.
Zaskroniec rozpoczął okres godowy
W Polsce występują dwa gatunki zaskrońców: zwyczajny oraz rybołów. Ten drugi jest jednak bardzo rzadko spotykany, dlaczego z pewnością nie napotkamy na niego w naszych przydomowych ogródkach. Z natury wybiera znacznie cieplejsze klimaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaskroniec zwyczajny to natomiast wąż, który w Polsce występuje wszędzie. W kwietniu rozpoczął swój okres godowy, o czym poinformował w rozmowie z portalem asta24.pl pan Kazimierz z Trzcianki pod Piłą. Zaskrońce opanowały jego przydomowy ogródek.
- To prawdziwa plaga w tym roku. Pierwszy pojawił się trzy lata temu, ale takiej ilości jeszcze nie było. Pod daszkiem pomieszczenia gospodarczego mają cieplarniane warunki, to pewnie bardzo im się podoba - powiedział.
W czasie okresu godowego zaskrońce zbierają się w jednym miejscu z innymi wężami i składają jaja. Jedna samica zaskrońca zwyczajnego może złożyć od dziewięciu do nawet 40 jaj. Wylęg młodych następuje zazwyczaj po dwóch miesiącach.
Czy zaskroniec jest groźny?
Pocieszającą informacją jest to, że zaskrońce - niezależnie od gatunku - nie są jadowite. Ich ciało jest też zbyt sztywne, by były dusicielami. Nie stwarzają więc bezpośredniego niebezpieczeństwa dla ludzi, na widok których najczęściej uciekają. Jeżeli zostaną złapane z zaskoczenia, mogą zacząć syczeć. Najczęściej jednak udają martwe.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.