Można dostać emeryturę wcześniej? ZUS stawia sprawę jasno

Można dostać emeryturę wcześniej? ZUS stawia sprawę jasno

Nowe terminy wypłat emerytur
Nowe terminy wypłat emerytur
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm
19.06.2023 17:20, aktualizacja: 19.06.2023 21:32

Terminy wypłat emerytur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to daty, na które polscy seniorzy czekają z niecierpliwością. Urząd gwarantuje stałość wypłat w określonych dniach, które są ustalone z góry. Zdarza się jednak, że dzień, w którym otrzymamy pieniądze, może ulec zmianie.

Seniorzy powinni spodziewać się emerytury cyklicznie w tym samym dniu w poszczególnych miesiącach. Jakie kryteria stosuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wyborze terminu wypłaty? I czy emeryci mogą go zmienić? Odpowiadamy.

Terminy wypłaty emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca seniorom emerytury w siedmiu określonych terminach, które powtarzają się w każdym miesiącu. Daty te przypadają na następujące dni:

  • 1. dzień miesiąca,
  • 5. dzień miesiąca,
  • 6. dzień miesiąca,
  • 10. dzień miesiąca,
  • 15. dzień miesiąca,
  • 20. dzień miesiąca,
  • 25. dzień miesiąca.

ZUS wybiera termin wypłaty emerytury na podstawie liczby świadczeń (nie tylko emerytalnych) wypłacanych danego dnia oraz tempa wpływu składek emerytalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym miejscu warto również dodać, że niektóre oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie przeprowadzają wypłaty w powyższych terminach. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się w odpowiednim urzędzie, jak to będzie w naszym przypadku.

Czy senior może mieć wpływ na termin wypłacenia emerytury?

W związku z różnymi sytuacjami życiowymi oraz osobistymi preferencjami nie zawsze termin wypłaty emerytury może odpowiadać seniorom. Wiele osób z pewnością zastanawiało się, czy może zmienić dzień, kiedy ZUS przekazuje na jego konto pieniądze.

Okazuje się, że jest taka możliwość, jednak emeryt musi najpierw złożyć w ZUS-ie odpowiedni wniosek, który musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Co więcej, seniorzy już podczas składania wniosku o emeryturę lub w trakcie otrzymywania świadczenia mogą poprosić o zmianę tego terminu.

Niestety ZUS zazwyczaj przychyla się do wniosku tylko pod warunkiem, gdy senior ma ku temu ważny powód. Największe szanse mają osoby, które muszą dokonywać wpłat na cele, które są ustalane prawnie z góry, np. alimenty.

W tym przypadku musimy również zaznaczyć, że termin wypłaty emerytury zmienia się także, gdy przypada on na dzień wolny od pracy lub weekend. ZUS dokonuje wówczas wypłaty środków dzień wcześniej.

Na czas otrzymania pieniędzy ma także wpływ to, w jaki sposób ZUS wypłaca nam środki. Okazuje się bowiem, że najszybciej mają je osoby, których emerytura przelewana jest na konto bankowe.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta