Nawet 5 tys. złotych. Ta grupa seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze

Nawet 5 tys. złotych. Ta grupa seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze

Pewnej grupie seniorów przysługuje dodatkowe świadczenie
Pewnej grupie seniorów przysługuje dodatkowe świadczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR
18.06.2023 09:29, aktualizacja: 18.06.2023 10:12

Niektóre osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o grupę seniorów, której przysługuje specjalne świadczenie. Podpowiadamy, kto może się o nie ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wesprze finansowo niektórych seniorów, oferując im dodatkową gotówkę. Niestety, nie każdy może się o nią ubiegać, jednak większość osób, którym przysługuje, nie musi nawet składać wniosku. Chodzi o tzw. świadczenie honorowe. Warto wiedzieć, kiedy ZUS przyznaje je automatycznie, a kiedy trzeba samodzielnie starać się o dodatkowe pieniądze.

Świadczenie honorowe. To warto wiedzieć

Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze, które otrzymają jedynie wybrane seniorki i seniorzy. Mogą na nie liczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 100 lat, a dodatkowa gotówka przysługuje im od dnia urodzin. Te osoby nie muszą składać wniosku, a jeśli pobierają emeryturę lub rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowe środki automatycznie zasilą ich pobierane co miesiąc świadczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ważne, o dodatkowe pieniądze może ubiegać się każdy - nawet jeśli dana osoba nie otrzymuje żadnych innych świadczeń. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie wniosku o świadczenie honorowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość świadczenie honorowego w 2023 roku

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wysokość świadczenia honorowego może się różnić i nie każdy senior lub seniorka otrzyma dokładnie taką samą kwotę. Świadczenie to jest co roku waloryzowane i jego wysokość jest ustalana na nowo, dlatego wszystko zależy od daty ukończenia 100 lat.

Przykładowo - jeśli dana osoba obchodziła setne urodziny w terminie od 1 marca 2022 roku do końca lutego 2023 roku, otrzymywała 4944,79 zł brutto. Natomiast jeśli ktoś obchodził lub będzie obchodzić setne urodziny w okresie od 1 marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku, otrzyma już zwaloryzowaną, wyższą kwotę, która wynosi 5540,25 zł brutto.

Co istotne, jak informuje Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - raz przyznana dodatkowa emerytura już się nie zmieni. Do końca życia będzie wypłacana w tej samej wysokości.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta