Ta grupa emerytów może mieć problem. ZUS ostrzega

Ta grupa emerytów może mieć problem. ZUS ostrzega

Wielu emerytom świadczenie wciąż z przynosi listonosz
Wielu emerytom świadczenie wciąż z przynosi listonosz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | WDnet Digital Creation Studio
oprac. JBR
17.06.2023 10:37, aktualizacja: 17.06.2023 11:04

Co miesiąc emeryturę otrzymuje ponad 6 mln Polaków. Okazuje się, że pewna grupa seniorów może mieć problem z terminowym otrzymaniem świadczenia. ZUS ostrzega i zaleca, aby zastanowić się nad zmianą sposobu otrzymywania świadczenia.

Z danych opublikowanych przez ZUS wynika, że coraz więcej emerytów korzysta z kont bankowych i obecnie ponad 80 proc. świadczeń przekazywanych jest emerytom przelewem. Liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc.

Wciąż jednak co piąty senior decyduje się na tradycyjną metodę odbioru świadczenia, które co miesiąc przynosi im listonosz. Choć ZUS pozostawia możliwość wyboru formy dostarczenia emerytury, wyraźnie zachęca jednak do korzystania z przelewów bankowych.

Emerytura za pośrednictwem listonosza. Z tym się trzeba liczyć

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z Interią przyznaje, że wybór przekazu pocztowego wynika przede wszystkim z trudnego dostępu do bankomatów na wsiach i w małych miasteczkach. Dodatkowo, kontakt z listonoszem może być ważny dla samotnych seniorów ze względów socjalnych. Jednak seniorzy decydujący się na taką formę otrzymywania świadczenia, muszą się liczyć z możliwymi problemami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przede wszystkim, listonosze nie są tak sprawni jak błyskawiczne przekazy pieniężne na konta bankowe. Ludzie popełniają również błędy, które mogą prowadzić do spóźnienia, przeoczenia adresu, a nawet zgubienia koperty z emeryturą. Kowalska-Matis zauważa, że wszystkie interwencje dotyczące braku wypłaty lub spóźnienia wynikały z przekazów pocztowych.

Zmiana zasad doręczeń

Ostatnio zmieniły się zasady doręczania emerytur seniorom. Zgodnie z nowymi wytycznymi, listonosz, niezależnie od tego czy zna daną osobę od lat czy nie, przy każdym przekazie pieniężnym musi zobaczyć dokument tożsamości tego, komu przekazuje środki. Jeśli nie zobaczy dokumentu, nie wypłaci emerytury.

Dlatego - jak sugeruje ZUS - warto rozważyć założenie konta i zmianę sposobu przekazywania świadczenia, zwłaszcza jeśli emeryt ma wsparcie rodziny, która może pomóc w załatwieniu formalności. Dzięki temu zarówno seniorzy, ale i sam ZUS mają pewność, że pieniądze dotrą do emeryta na czas.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także