"Trująca jest każda część". Sanepid ostrzega przed tą rośliną
W Polsce występuje wiele roślin, które mimo swojego piękna mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Wśród nich znajduje się konwalia majowa, znana z pięknych kwiatów, ale także z toksycznych właściwości.
Konwalia majowa, znana z delikatnych, białych kwiatów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych kwiatów w Polsce. Choć jej wygląd i zapach są urzekające, roślina ta jest trująca. Zawiera glikozydy nasercowe, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca, nudności czy wymioty. W skrajnych przypadkach spożycie konwalii może być śmiertelne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trujące rośliny w Polsce
Piękna i niebezpieczna
Ostrzeżenie przed konwalią wydała m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemologiczna w Białogardzie. Radzi "omijać ją z daleka".
"Nazywana majową pięknością, pięknie pachnie i wygląda. Warto pamiętać, że konwalia jest rośliną trującą, a przedawkowanie może prowadzić do zatrucia. Jest również dosyć często mylona z czosnkiem niedźwiedzim, który kwitnie w podobnym czasie. Jeśli nie masz pewności, czy to konwalia, czy czosnek niedźwiedzi – nie zrywaj! Trująca jest każda część konwalii, zwłaszcza dla dzieci. Odnotowano nawet śmiertelny przypadek po wypiciu wody z wazonu, w których stały te majowe kwiaty" - czytamy w informacji udostępnionej przez wspomnianą stację.
Roślin trujących w Polsce jest więcej
W Polsce jest całkiem sporo trujących roślin. Możemy wymienić choćby miechunkę rozdętą, podagrycznik pospolity, sumak octowiec, tojad mocny, ziemiowit jesienny, cis pospolity czy naparstnicę purpurową.
Aby uniknąć zagrożenia, nie sadźmy wymienionych gatunków, jeżeli posiadamy dzieci. Podczas spacerów w lesie, czy parku, zachowujmy szczególną ostrożność, jeżeli napotykamy jedną z wymienionych roślin. Nie zrywajmy, nie wąchajmy i nie podchodźmy za blisko roślin, które znajdują się na "czarnej liście".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.