Na czym polega dieta biblijna?
10 kg w 40 dni, czyli cudowna dieta… biblijna. Mikołaj Rey opowiedział, jakich inspiracji dietetycznych możemy szukać w Piśmie Świętym.
13.01.2017 12:57
Twórcą diety biblijnej jest Jordan Rubin, który cierpiąc na nieuleczalną chorobę Leśniowskiego- Crohna, szukał pomocy u wszelkich lekarzy i dietetyków. Ostatnią deską ratunku okazało się dla niego... Pismo Święte. Choroba ta wymaga leczenia przez całe życie. Rubin jednak postanowił nie poddawać się. Bez skutku odwiedzał lekarzy, którzy nie potrafili mu pomóc, ostatecznie pogrążył się w modlitwie i postanowił, że będzie odżywiał się tak, jak nakazuje Stary Testament. Znakomite rezultaty, jakie osiągnął, skłoniły go do napisania książki znanaej w Polsce jako "Dieta Stwórcy" Jordan Rubin reklamuje swoją dietę nie tylko jako sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale także jako sposób na walkę z chorobami i uzyskanie spokoju ducha poprzez towarzyszącą diecie modlitwę lub medytację.
Jakie są jej najważniejsze założenia diety? Trwa 40 dni, podzielona jest na trzy etapy i co istotne - nie wymaga liczenia kalorii. Opiera się na spożywaniu nieprzetworzonych potraw, raz w tygodniu pozwalamy organizmowi na totalne oczyszczenie - pijemy tylko wodę i soki z surowych warzyw.
Faza pierwsza trwa dwa tygodnie. Jej celem jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi oraz regulacja gospodarki hormonalnej organizmu. Zalecane jest spożywanie ryb, mięsa i warzyw. W tej fazie całkowicie zakazane są węglowodany oraz rośliny strączkowe i owoce. Pozwala to na detoksykację i utratę masy ciała.
Faza druga to kolejne dwa tygodnie. W tym czasie również tracimy na wadze, ale nieco wolniej. Możemy jeśc już produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo i kaszę. Nadal zakazane są tu produkty zawierające cukier, takie jak owoce i słodycze.
Trzecia faza diety to faza stabilizacji utraconej masy ciała, możemy spożywać owoce oraz soki, a nawet niektóre słodkie wypieki. Trwa 12 dni.
Produkty dozwolone
Wszystkie produkty powinny być świeże, niskoprzetworzone i w miarę możliwości – ekologiczne. Do produktów zalecanych zaliczamy wolno żyjące ryby, takie jak łosoś, śledź, dorsz, halibut, makrela czy pstrąg, nieprzetworzone ziarna - owies, proso, żyto, jęczmień oraz nasiona słonecznika, lnu i dyni. W diecie biblijnej dopuszczalne są również rośliny strączkowe (od drugiej fazy) oraz warzywa.
Najlepiej spożywać mięso gotowane lub pieczone bez tłuszczu - głównie wołowe, baraninę, drób z pewnych źródeł. Do sałatek dodajemy oliwę lub olej lniany. Duże znaczenie w diecie ma spożywanie nabiału i jajek. Bardzo pożądanym składnikiem diety są produkty z żywymi kulturami bakterii - na przykład kefir czy maślanka. Nie zapominamy o orzechach i nasionach.
Zakazane produkty
Do produktów zakazanych należą przede wszystkim mięso wieprzowe, ryby hodowlane i owoce morza (małże, krewetki)
. Niepożądane są również białe pieczywo i wypieki, biały ryż oraz makaron. Niewskazane są także słodycze, orzechy z dodatkami (sól, czekolada) oraz tłuste chipsy i inne kaloryczne przekąski.
Warto zwrócić uwagę również na datę ważności kupowanych produktów - długa ważność świadczy o naszpikowaniu produktu konserwantami, co sprawia, że nie jest on ekologiczny i tym samym nie jest w pełni zgodny z zasadami diety.