Na prosto czy na okrągło? Poszechny błąd przy obcinaniu paznokci

Wydawać by się mogło, że obcinanie paznokci to dość banalna czynność, która nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo skracać paznokcie.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wypielęgnowane paznokcie to podstawa, dlatego warto o nie szczególnie dbać. Nie chodzi tylko o pedicure, niezwykle ważne jest też prawidłowe skracanie paznokci. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie. Tępe obcinaczki czy źle dobrany pilnik mogą przyczynić się do rozwarstwiania się płytki. Zamiast obciąć paznokieć — zmiażdżą go.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pilnik czy obcinaczki?

W programie "Dzień Dobry TVN" podolog opowiedział o tym, jak prawidłowo dbać o paznokcie. Daniel Abratkiewicz przyznał, że duże znaczenie ma narzędzie, po które sięgniemy. Okazuje się, że obcinaczki nie są dobrym wyborem.

- Skracając płytkę paznokciową, nie widzimy, ile tego paznokcia tak naprawdę jesteśmy w stanie skrócić, a co za tym idzie, możemy skrócić za bardzo — powiedział w programie "Dzień Dobry TVN". Prawidłowo skrócona płytka powinna lekko wystawać poza opuszek.

Jeśli chcemy skrócić paznokcie za pomocą nożyczek — pamiętajmy później o wygładzeniu pilnikiem ich brzegów, by uniknąć zadrapań.

Na prosto czy na okrągło? Jak obcinać paznokcie?

Należy przestrzegać zasady, by obcinać paznokcie na prosto — wzdłuż ich naturalnego brzegu, wtedy będą rosły prosto. - Płytkę zawsze skracamy tak, jak wygląda anatomiczna budowa palca — tłumaczy ekspert. Wiele osób nadaje im okrągły kształt, przycina zbyt krótko bądź skraca również po bokach — wtedy może dojść do ich wrastania.

Na prosto czy na okrągło? Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Na prosto czy na okrągło? Jak prawidłowo obcinać paznokcie?© Adobe Stock

Problem wrastających paznokci to dość uciążliwa przypadłość, z którą boryka się wiele osób. Zwykle charakteryzuje się zaczerwienioną i opuchniętą skórą wokół paznokcia oraz bólem podczas chodzenia — zwłaszcza w zabudowanych butach. W niektórych przypadkach może pojawić się ropa. Z wrastającymi paznokciami najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
urodapaznokciepedicure

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)