Najesz się wstydu na cmentarzu. Mało kto wie, że to faux pas

Zachowanie savoir vivre na cmentarzu jest niezwykle istotne / zdjęcie ilustracyjne
Zachowanie savoir vivre na cmentarzu jest niezwykle istotne / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DarSzach

18.10.2023 17:48, aktual.: 18.10.2023 19:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zachowanie zgodne z etykietą jest istotne szczególnie na cmentarzu. Niewłaściwe może bowiem prowadzić do urażenia bliskich, z którymi spotykamy się przy grobach zmarłych krewnych. Czego nie należy robić? Oto poradnik, który pomoże uniknąć faux pas.

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku w tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, składając kwiaty i znicze na grobach zmarłych bliskich. Niestety, wielu z nas popełnia gafy, jeśli chodzi o zachowanie na cmentarzu. Pewne niewłaściwe nawyki i zwyczaje powtarzają się nader często.

Czego nie należy robić na cmentarzu?

Cmentarze mają regulaminy, które niestety są często ignorowane. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie one pomagają uniknąć nieodpowiedniego zachowania. Zanim więc odwiedzimy nekropolię, warto zapoznać się z panującymi na jej terenie zasadami.

Jedną z najważniejszych kwestii jest palenie papierosów. Pomimo tego, że jesteśmy na zewnątrz, w związku z czym teoretycznie mamy prawo palić, będzie lepiej, jeśli wstrzymamy się przed wyciąganiem zarówno papierosów tradycyjnych, jak i elektronicznych. Cmentarz powinniśmy traktować jako miejsce szczególne, wymagające szacunku.

Zabieranie psów na cmentarz to także kiepski pomysł. Przychodzenie z psem, nawet na smyczy, nie jest dobrze widziane i może być kłopotliwe dla innych osób odwiedzających nekropolię. Co więcej, nasze zwierzę może pozostawić po sobie nieprzyjemną niespodziankę, jeśli załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na terenie cmentarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te błędy popełniamy szczególnie często

Choć rower na cmentarzu nie jest zabroniony, lepiej go zostawić i poruszać się pieszo. Unikniemy wtedy potrącania innych ludzi. Trzymajmy się również prawej strony alejek.

Odwiedzanie grobów we Wszystkich Świętych jest dla wielu osób momentem zadumy i przeżywania żalu. Powstrzymajmy się więc od jedzenia przekąsek, które często są sprzedawane przed wejściem na cmentarz. Lepiej zrezygnować też z głośnych rozmów i śmiechu, nawet jeśli spotykamy się z dawno niewidzianymi krewnymi czy znajomymi. Nie korzystajmy z telefonu i wyciszmy dźwięk. Uszanujmy poważny nastrój miejsca.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (151)
Zobacz także