LudzieNajlepsza pozycja w przypadku ataku psa. Każdy powinien ją znać

Najlepsza pozycja w przypadku ataku psa. Każdy powinien ją znać

Każdego może spotkać atak ze strony obcego czworonoga. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby właściwie zareagować na zaistniałą sytuację. Pamiętajmy, że pies, nawet ten najmniejszy, może nagle stać się agresywny.

Co zrobić, gdy na spacerze zaatakuje nas obcy pies?
Co zrobić, gdy na spacerze zaatakuje nas obcy pies?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Copyright 2011 Nick Measures

Spacer z pupilem to doskonały sposób na trochę ruchu i zaczerpnięcie świeżego powietrza. W trakcie marszu możemy mieć to nieszczęście natknąć się na innego czworonoga, który na nasz widok zareaguje agresją. Co zrobić, jeżeli obce zwierzę rzuca się na nas do ataku?

Atak psa? Zachowaj spokój i działaj ostrożnie

Choć zachowanie zimnej krwi w kryzysowej sytuacji nie jest łatwym zadaniem, może nas uchronić przed bolesnym pogryzieniem i wizytą u lekarza. Jeżeli dojdzie do wspomnianego ataku, warto znać pewną zasadę dotyczącą samoobrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podkreśla Stołeczny Magazyn Policyjny, musimy się skupić na nie wykonywaniu gwałtownych ruchów. Uciekanie przed agresywnym psem również nie jest dobrym wyjściem z sytuacji. Staramy się za to nie okazywać strachu - nie podnosimy głosu, nie odwracamy się do zwierzaka tyłem, unikamy jego spojrzenia.

"Jedną z najpopularniejszych pozycji obronnych, o której wspomina się w większości poradników, jest tzw. żółw" - przeczytamy w Stołecznym Magazynie Policyjnym.

Aby przyjąć tę bezpieczną pozycję, najpierw ustawiamy się do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach. Następnie splatamy dłonie do wewnątrz w taki sposób, aby kciuki schować do środka. Ręce zakładamy za głowę, kładąc je na kark - łokcie powinny zakrywać uszy. Wówczas kucamy i przyciągamy głowę do kolan. Pośladki muszą dotykać pięt.

Dlaczego psy atakują?

W rozmowie z portalem ksp.policja.gov.pl przewodnik psów z Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego Komendy Stołecznej Policji zauważa, że czworonóg prawie nigdy nie zaatakuje niesprowokowany. Psa możemy rozjuszyć nawet nieświadomie - poprzez zabieranie zabawki czy pożywienia. Pupile mogą też okazywać agresję w przypadku, gdy został wychowany przez właściciela w niewłaściwy sposób lub ma złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (210)