Psy, które źle znoszą samotność. Na liście najpopularniejsze rasy

Lęk separacyjny stanowi poważny problem
Lęk separacyjny stanowi poważny problem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rick Sause

07.08.2023 15:50, aktual.: 19.01.2024 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy wychodzisz z domu, twój pies szczeka, piszczy i niszczy wszystko, co stanie na jego drodze? To znak, że boryka się z lękiem separacyjnym. Niektóre rasy psów odczuwają go dotkliwiej. Co to za rasy? Jak pomóc pupilowi? Wyjaśniamy.

Pies łaknie interakcji z ludźmi — zwłaszcza ze swoim opiekunem. Niezaspokojona potrzeba kontaktu może skutkować lękiem separacyjnym, co stanowi poważny problem nie tylko dla czworonoga, ale też i dla naszych sąsiadów. Tęskniący pies zaczyna ujadać, wyć, a niekiedy, niszczyć mieszkanie. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy.

Tych ras nie kupuj, jeśli długo nie ma cię w domu. Pies będzie cierpieć

Caroline Spencer to brytyjska behawiorystka, która specjalizuje się w psiej psychologii. W rozmowie z portalem Daily Mail wyznała, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na lęk separacyjny niż inne. Czym jest lęk separacyjny? To jedno z zaburzeń zachowania u psów. Czworonóg odczuwa ogromny lęk, kiedy to przebywa z dala od swoich opiekunów. Nie mogąc poradzić sobie z przytłaczającymi go emocjami, zaczyna głośno szczekać, wyć, niszczyć meble czy załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem behawiorystki, rasy, które są bardziej narażone na lęk separacyjny to: labrador, cocker spaniel, jack russel terrier, golden retriever, border collie, wyżeł, dalmatyńczyk, owczarek niemiecki i chihuahua. Te rasy są wyjątkowo kontaktowe i towarzyskie, a do tego potrzebują dużo ruchu (poza chihuahuą) i uwagi. Niespełnienie tych potrzeb może zamienić się w poważne problemy natury psychicznej, które wymagają nie tylko pracy z behawiorystą, ale też farmakoterapii.

Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa?

Pies już od najmłodszych lat powinien być nauczony tego, że samotne przebywanie w domu to nic złego. Niestety, nie zawsze mamy na to wpływ, zwłaszcza wtedy, kiedy adoptujemy już dorosłego czworonoga. Jeśli zauważysz, że nie radzi on sobie z twoją nieobecnością, zaplanuj harmonogram dnia. Ustal konkretne pory karmienia, zabawy i spacerów. Pamiętaj jednak, żeby się ich bezwzględnie trzymać. Dzięki przewidywalności i rutynie czworonóg poczuje się bezpieczniej. Warto rozważyć trening posłuszeństwa i niezależności. W tym wypadku konieczna będzie ścisła współpraca z behawiorystą.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (40)
Zobacz także