FitnessNarty dla początkujących - jak prawidłowo dobrać narty?

Narty dla początkujących - jak prawidłowo dobrać narty?

Narty dla początkujących - jak prawidłowo dobrać narty?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
11.10.2018 15:00, aktualizacja: 20.01.2019 13:35

Szusowanie na nartach nie musi być trudne, jeśli od podstaw poznamy prawidłową technikę jazdy. Nie mniej ważnym elementem jest również odpowiedni dobór nart, butów i wiązań w zależności od ich przeznaczenia oraz wzrostu jeżdżącego.

Narty dla początkujących

Osobom początkującym ze względu na potrzebę poruszania się z mniejszą prędkością oraz wykonywania nie tak ostrych zakrętów jak zaawansowani użytkownicy poleca się kupno nart krótszych od własnego wzrostu o zakres 15-25 cm. Innym punktem odniesienia może być nos u mężczyzn oraz broda w przypadku kobiet, do której powinny sięgać narty.

Doskonałym przykładem mogą być również narty slalomowe, które w podstawowej wersji są długie na ok. 150 cm dla osób niższych i sięgając do nawet 170 cm w przypadku osób wysokich (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Z drugiej strony narty gigantowe i narty biegowe mają najczęściej długość równą wysokości narciarza. To wszystko sprawia, że aby jak najlepiej dobrać odpowiedni rodzaj nart dla początkujących i uniknąć późniejszego rozczarowania, warto poprosić o pomoc obsługę wyspecjalizowanego sklepu ze sprzętem narciarskim.

Narty dla początkujących – narty zjazdowe

Oprócz długości kolejnym niemniej ważnym parametrem nart zjazdowych dla początkujących jest ich szerokość. Kiedyś największym powodzeniem cieszyły się tradycyjne narty, w których szerokość była przez całą długość taka sama. Obecnie coraz częściej spotyka się modele, których struktura jest lekko zwężona na dziobach i tyłach nart. Przekłada się to na wygodę narciarza i większą łatwość wchodzenia w zakręty przy stałej kontroli prędkości.

Co więcej, szerokość narty wynosząca ponad 75 mm przekłada się na większą wyporność, dlatego tego typu sprzęt polecany jest dla miłośników jazdy poza trasami, gdzie często zalega nieutwardzony wcześniej puch. W ten sposób analogicznie wąskie narty zjazdowe wykorzystywane są głównie na ubitych trasach, a ich specyfikacja sprawia, że doskonale nadają się również dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Oprócz tego w przypadku nart zjazdowych istotnym parametrem jest również ich sztywność. Podstawowa zasada mówi, że im bardziej początkujący narciarz, tym bardziej miękka powinna być narta. Dzieje się tak ze względu na fakt, że miękki materiał lepiej przylega do podłoża, co przekłada się także na mniejszą prędkość zjazdową oraz łatwiejsze pokonywanie ostrych zakrętów, zalecane na początek przygody z tym sportem.

Jak dobrać długość nart?

Dopasowując długość naszych nart, należy w pierwszej kolejności zastanowić się jaką techniką oraz po jakich stokach chcemy zjeżdżać. Według podstawowej zasady uważa się, że im narty są dłuższe, tym lepsza jest ich stabilność oraz lepiej trzymają się podłoża, co ważne jest szczególnie w sytuacjach, kiedy szusujemy z dużą prędkością.

Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że długie narty zjazdowe posiadają mniejszą zwrotność ze względu na dłuższe skręty. Z tego powodu narty krótkie przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących lub tych, którzy jeżdżą z mniejszą prędkością bez konieczności pokonywania ostrych zakrętów na bardziej skomplikowanych trasach.