FitnessJak zacząć jeździć na nartach? Nauka jazdy na nartach

Jak zacząć jeździć na nartach? Nauka jazdy na nartach

Jazda na nartach wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, poprawia koordynację ruchową, a także uszczęśliwia. Choć jazda na nartach może się wydawać skomplikowania, to nauczenie się podstawowych zasad tej zimowej dyscypliny sportu nie zajmuje wiele czasu.

Jak zacząć jeździć na nartach? Nauka jazdy na nartach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

31.10.2018 15:30

Jazda na nartach - podstawowe informacje

Nauka jazdy na nartach wielu może przerażać. Aby ułatwić ten proces, warto poświęcić uwagę kilku istotnym czynnikom. Zaczynając naukę jazdy na nartach, wybierz odpowiednie miejsce. Najgorsze, co można zrobić, to wybrać stromą górę pełną uskoków i zakrętów. Na pierwsze lekcje nauki jazdy na nartach należy wybrać łagodną górkę, na której nie można się nadmiernie rozpędzić.

Przed pierwszą próbą zjazdu, warto poświęcić trochę czasu na rozgrzewkę. Nie mamy na myśli kilkuminutowych ćwiczeń rozciągających, a poważne przygotowania kondycyjne. Jazda na nartach wymaga silnych nóg i rąk, dlatego przed sezonem narciarskim zaleca się bieganie czy jazdę na rowerze.

Ważne jest również to, by nie podejmować nauki jazdy na nartach samodzielnie. Oczywiście nie musi nam od razu towarzyszyć trener personalny, ale dobrze by było, gdyby był z nami doświadczony narciarz.

Ostatnią kwestią są kijki, a właściwie ich brak. Nie powinno się zaczynać nauki jazdy na nartach z kijkami, ponieważ stwarzają one ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku upadków.

Nauka jazdy na nartach - zapięcie nart i prawidłowa pozycja

Nauka jazdy na nartach zaczyna się zawsze od przygotowania sprzętu. W tym przypadku od prawidłowego założenia i zapięcia nart. Narty ustawiamy równolegle do siebie, czubek buta wkładając w górne zapięcie, a piętę w zapięcie dolne. Po upewnieniu się, że noga dobrze trzyma się w narcie, należy popracować nad prawidłową pozycją ciała. Podczas zjazdu nogi powinny zostawać lekko ugięte, a sylwetka pochylona tak, aby opierać się na językach butach. Taką pozycję należy utrzymywać przez całą jazdę.

Nauka jazdy na nartach - pierwsze kroki

Stawianie pierwszych kroków w nartach może się okazać nie lada wyzwaniem. Na początku trudno się przyzwyczaić do ich długości. Poruszając się po płaskim terenie można wykonywać dwie techniki ruchu: bezkrok i krok zwykły. Bezkrok wymaga użycia kijków, więc raczej odradza się tę technikę przy nauce jazdy na nartach. Krok zwykły natomiast polega na wysuwaniu na przemian raz jednej nart raz drugiej. Istnieje również krok łyżwowy, ale jest on zarezerwowany dla zaawansowanych narciarzy.

Nauka jazdy na nartach - jazda pługiem i hamowanie

Naukę jazdy na nartach zaczyna się od opanowania jazdy pługiem, która jest także przydatna podczas hamowania. Jazda pługiem polega na ułożeniu nart pod odpowiednim kątem. Dzioby powinny być zbliżone do siebie, a tyły rozszerzone. Obie nart muszą być tak samo obciążone. Prędkości w trakcie zjazdu nabiera się poprzez prostowanie nart, analogicznie, hamowanie następuje przy zbliżaniu dziobów nart do siebie.

Narciarstwo biegowe dla początkujących

Kiedy zostaną zaliczone pierwsze lekcje jazdy na nartach, warto spróbować narciarstwa biegowego. Aby zacząć trenować narciarstwo biegowe wystarczy jedynie ogólna kondycja i dobry stan zdrowia. Amatorom nie poleca się zaczynania narciarstwa biegowego od tras wyczynowych. Narciarstwo biegowe można uprawiać w lesie czy na większych zaśnieżonych przestrzeniach. Wraz z postępami w narciarstwie biegowym warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a w tym: okulary, narty biegowe, kije, buty i komfortowy strój.

Źródło artykułu:WP Kobieta
jazda na nartachnarciarstwonarciarstwo biegowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)