Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium - warto?
Kosmetyki bez chemii takie jak naturalne dezodoranty czy antyperspiranty bez aluminium szturmem podbijają półki popularnych drogerii. Uważane są za skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze od swoich chemicznych odpowiedników, dlatego warto poznać podstawowe informacje na ich temat.
20.08.2018 | aktual.: 22.02.2019 15:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Antyperspiranty i dezodoranty są produktami, których działanie chroni skórę przed negatywnymi skutkami pocenia się w postaci przykrego zapachu. Z tego powodu korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a najnowsze serie tego typu produktów posiadają również specjalnie dedykowane dezodoranty dla dzieci. Codziennie używane produkty powinny zapewniać skórze bezpieczeństwo, co w przypadku chemicznych składników nie jest do końca możliwe.
Jak działają naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium?
Obecnie powszechną opinią jest ta, która mówi o szkodliwym wpływie tradycyjnych dezodorantów i antyperspirantów na kondycję skóry. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy mają być wchodzące w ich skład związki glinu oraz popularne parabeny, które mogą wywoływać podrażnienia, uczulenia skórne, a nawet nowotwory.
Oprócz tego negatywnie działają one również na gospodarkę hormonalną, co w przypadku kobiet dotyczy szczególnie estrogenu. Tym, co również zarzuca się standardowym antyperspirantom, jest niszczenie w skórze jej właściwości termoregulacji oraz blokowanie gruczołów łojowych znajdujących się w okolicach pach. Ponadto antyperspirant nałożony bezpośrednio na skórę utrzymuje się na niej nawet do kilkunastu godzin i jest niezwykle trudny do zmycia.
Z tego względu poleca się stosowanie naturalnych odpowiedników tego typu produktów. Naturalny antyperspirant czy naturalny dezodorant występują nie tylko w popularnym spreju, ale dostępne są również w formie kremu czy sztyftu. Podobnie jak syntetyczne produkty, mają za zadanie powstrzymać rozwój grzybów oraz zneutralizować przykry zapach. Posiadają zatem właściwości antybakteryjne i pielęgnujące skórę oraz łagodniejsze działanie niż standardowe dezodoranty.
Zobacz także
Składniki naturalnych dezodorantów i antyperspirantów
Jednym z najpopularniejszych składników naturalnych kosmetyków jest ałun. Charakteryzuje się brakiem zapachu, a jego strukturę tworzą związki aluminium powiązane z solami potasu. Dzięki temu ałun posiada właściwości bakteriobójcze i hipoalergiczne oraz zatrzymuje wydzielanie się brzydkich zapachów.
Innymi popularnymi składnikami naturalnych dezodorantów są woda kwiatowa BIO, wytwarzana najczęściej z róży, oraz puder z bambusa. Ten drugi występuje najczęściej w formie drobnego proszku, który otrzymywany jest z ekstraktu popularnego w Indiach bambusa odmiany Arundinacea. Co więcej, dzięki zawartości krzemionki puder z bambusa posiada bardzo dobre właściwości antybakteryjne ułatwiające oczyszczenie porów i pozbycie się ze skóry nadmiaru zużytego naskórka.