Trwa ładowanie...

Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium - warto?

Kosmetyki bez chemii takie jak naturalne dezodoranty czy antyperspiranty bez aluminium szturmem podbijają półki popularnych drogerii. Uważane są za skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze od swoich chemicznych odpowiedników, dlatego warto poznać podstawowe informacje na ich temat.
Share
Naturalne dezodoranty i antyperspiranty to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla produktów z chemicznym składem.
Naturalne dezodoranty i antyperspiranty to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla produktów z chemicznym składem. Źródło: iStock.com, Fot: artursfoto
d4awbtv

Antyperspiranty i dezodoranty są produktami, których działanie chroni skórę przed negatywnymi skutkami pocenia się w postaci przykrego zapachu. Z tego powodu korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a najnowsze serie tego typu produktów posiadają również specjalnie dedykowane dezodoranty dla dzieci. Codziennie używane produkty powinny zapewniać skórze bezpieczeństwo, co w przypadku chemicznych składników nie jest do końca możliwe.

Jak działają naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium?

Obecnie powszechną opinią jest ta, która mówi o szkodliwym wpływie tradycyjnych dezodorantów i antyperspirantów na kondycję skóry. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy mają być wchodzące w ich skład związki glinu oraz popularne parabeny, które mogą wywoływać podrażnienia, uczulenia skórne, a nawet nowotwory.

d4awbtv

Oprócz tego negatywnie działają one również na gospodarkę hormonalną, co w przypadku kobiet dotyczy szczególnie estrogenu. Tym, co również zarzuca się standardowym antyperspirantom, jest niszczenie w skórze jej właściwości termoregulacji oraz blokowanie gruczołów łojowych znajdujących się w okolicach pach. Ponadto antyperspirant nałożony bezpośrednio na skórę utrzymuje się na niej nawet do kilkunastu godzin i jest niezwykle trudny do zmycia.

Z tego względu poleca się stosowanie naturalnych odpowiedników tego typu produktów. Naturalny antyperspirant czy naturalny dezodorant występują nie tylko w popularnym spreju, ale dostępne są również w formie kremu czy sztyftu. Podobnie jak syntetyczne produkty, mają za zadanie powstrzymać rozwój grzybów oraz zneutralizować przykry zapach. Posiadają zatem właściwości antybakteryjne i pielęgnujące skórę oraz łagodniejsze działanie niż standardowe dezodoranty.

Składniki naturalnych dezodorantów i antyperspirantów

Jednym z najpopularniejszych składników naturalnych kosmetyków jest ałun. Charakteryzuje się brakiem zapachu, a jego strukturę tworzą związki aluminium powiązane z solami potasu. Dzięki temu ałun posiada właściwości bakteriobójcze i hipoalergiczne oraz zatrzymuje wydzielanie się brzydkich zapachów.

d4awbtv

Innymi popularnymi składnikami naturalnych dezodorantów są woda kwiatowa BIO, wytwarzana najczęściej z róży, oraz puder z bambusa. Ten drugi występuje najczęściej w formie drobnego proszku, który otrzymywany jest z ekstraktu popularnego w Indiach bambusa odmiany Arundinacea. Co więcej, dzięki zawartości krzemionki puder z bambusa posiada bardzo dobre właściwości antybakteryjne ułatwiające oczyszczenie porów i pozbycie się ze skóry nadmiaru zużytego naskórka.

d4awbtv

Podziel się opinią

Share
d4awbtv
d4awbtv