FitnessDezodorant a antyperspirant – co wybrać?

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać?

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.05.2018 16:26, aktualizacja: 08.07.2018 19:23

Dezodorant i antyperspirant, chociaż często ze sobą mylone, to całkowicie różne produkty, które łączy jedynie jeden z efektów działania w postaci przyjemnego zapachu. To co najważniejsze czyli zastosowanie i sposób działania różnią się, dlatego warto wiedzieć, kiedy wybrać antyperspirant, a w jakich sytuacjach zdecydować się na użycie dezodorantu.

Dezodorant a antyperspirant – porównanie

Problem mokrych plam i nadmiernego pocenia dotknął niemal każdego z nas bez względu na płeć i wiek. Sztuczne tkaniny, czy obcisłe materiały sprawiają, że dyskomfort mokrych od potu ubrań, czy nieprzyjemnego zapachu pojawia się zarówno latem, jak i zimą. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest kupno odpowiedniego kosmetyku, czyli dezodorantu lub antyperspirantu. Aby odróżnić jeden produkt od drugiego, należy zrozumieć sposób działania każdego z nich.

Dezodoranty mają za zadanie ukryć przykrą woń, eliminując żyjące w pocie bakterie oraz zapewnić w zamian przyjemny zapach. Dlatego w ich składzie znajdują się przede wszystkim mający odkażające właściwości alkohol i inne bakteriobójcze substancje, których działanie trwa stosunkowo krótko (do kilku godzin).

Alternatywą dla dezodorantu jest antyperspirant, czyli kosmetyk, który poza walorami zapachowymi ma za zadanie zatrzymać proces pocenia. Odbywa się to poprzez uszczelnienie porów skóry, która nie jest w stanie produkować potu. Takie działanie antyperspirant zawdzięcza składowi, w którym zawarte są sole glinu. Ich właściwości utrzymują się na skórze do momentu zmycia, dlatego antyperspiranty działają dłużej i mogą chronić ciało nawet do 48 godzin.

Dezodorant a antyperspirant – na co się zdecydować?

Dezodoranty polecane są osobom, których organizm nie poci się obficie oraz tym, które nie są narażone na sytuacje, gdzie nieprzyjemny zapach mógłby znacząco wpłynąć na ich komfort. Jeśli jednak w ciągu dnia dużo się ruszasz (osoby uprawiające sport), pracujesz fizycznie lub jesteś narażony na stres, a twoja praca wymaga nieskazitelnej dyspozycji przez cały dzień, znacznie lepsze efekty uzyskasz, stosując antyperspirant, który zapewni efekt działania znacznie dłużej i intensywniej niż tradycyjny dezodorant.

Dezodoranty, antyperspiranty i inne kosmetyki męskie w niskich cenach znajdziesz na WP radarOkazji.

Dezodorant a antyperspirant – jak stosować?

Aby działanie dezodorantów i antyperspirantów było jednocześnie skuteczne i bezpieczne warto przestrzegać kilku prostych zasad ich prawidłowego stosowania. Najważniejsze jest, aby kosmetyki aplikować bezpośrednio na miejsca wydzielania potu (pachy), a nie jak to ma często miejsce, na całe ciało. Aby zapewnić skórze bezpieczeństwo, nie powinno się także używać antyperspirantów na noc, a miejsca, w których został zastosowany, kosmetyk należy dokładnie przemyć.

Na koniec, warto pamiętać, że na rynku pojawia się coraz więcej dezodorantów i antyperspirantów o działaniu hipoalergicznym, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej lub źle znoszącej alkohol i inne mogące wywołać podrażnienia związki chemiczne jak parabeny.