Hydrolat, czyli woda kwiatowa
Hydrolat to jedynie produkt uboczny jednego z procesów, ale jego pozytywne działanie na skórę jest powszechnie doceniane we współczesnej kosmetyce. Poznaj popularne wody kwiatowe.
12.06.2018 | aktual.: 30.06.2018 12:13
Hydrolaty – czym jest woda kwiatowa?
Hydrolat to naturalna woda kwiatowa albo woda roślinna. Jak powstaje hydrolat? W procesie wytwarzania olejków zapachowych i destylacji jako produkt nasączania wody rozpuszczalnymi cząsteczkami olejków eterycznych i cząstek roślinnych. Ich stężenie jest dosyć niskie, dochodzące do ok. 0,5%. Wody kwiatowe kupujemy w sklepach internetowych, przede wszystkim tych, w których nabyć można półprodukty do samodzielnego wytwarzania kosmetyków DIY. Nie dodaje się do nich syntetycznych konserwantów czy też barwników, dlatego zalecane jest przechowywanie hydrolatów w szczelnym pojemniku w lodówce. Wody kwiatowe w kosmetyce nawilżają skórę, odżywiają, łagodzą podrażnienia i można je z powodzeniem stosować codziennie.
Hydrolat – dla kogo?
Hydrolat ma w odróżnieniu od naturalnego olejku zapachowego pH bardziej zbliżone do naturalnego, co doceniają współcześni producenci specyfików pielęgnacyjnych. Jest zdecydowanie delikatniejszy, także pod względem zapachowym. Część spośród wód kwiatowych nadaje się do robienia kosmetyków, a niektóre należy samodzielnie porządnie rozcieńczyć przed użyciem. Za tego rodzaju preparaty wdzięczny będzie każdy rodzaj cery.
Hydrolat różany z płatków kwiatów to kosmetyk przeznaczony głównie do skóry suchej. Efektywnie oczyszcza, działa antyoksydacyjnie, wzmacnia także osłabione naczynia krwionośne. Dodatkowo pomoże na cienie pod oczami.
Woda oczarowa sprawdzi się z kolei u posiadaczek cery tłustej, ściąga bowiem rozszerzone pory, reguluje wytwarzanie natłuszczającego sebum i obkurcza naczynka. Hydrolat lawendowy z kwasem rozmarynowym będzie skuteczny na stany zapalne i nadmierne przetłuszczanie się cery. Warto wypróbować także hydrolat pomarańczowy dla dojrzałej cery oraz wodę bławatkową na poparzenia posłoneczne.
*Hydrolaty mają duży wpływ na urodę. Na WP radarOkazji znajdziesz kosmetyki do twarzy i szyi na ich bazie. *
Stosowanie hydrolatu
Hydrolaty zawierają mnóstwo pielęgnujących naszą skórę substancji roślinnych. Wodami kwiatowymi wzbogaca się skład kremów, lotionów, balsamów, naturalnych mydeł, ponadto hydrolaty służą jako wody odświeżające i nawilżające toniki. Czystą postać hydrolatu miesza się również z serum do twarzy albo z żelem hialuronowym. Ich pozytywne działanie na naskórek podkręci także dodatek odrobiny naturalnych olejków. Wbrew nieco mylącej nazwie wody kwiatowe nie są składnikiem pachnących wód toaletowych.
Hydrolat stosuje się jako tonik do spryskiwania twarzy po umyciu dwukrotnie w ciągu dnia. Lekko pachnąca mgiełka świetnie sprawdzi się także do podobnej pielęgnacji delikatnej skóry szyi i dekoltu. Jeśli nadmiar produktu się nie wchłonie, po prostu zetrzyj go ze skóry płatkiem kosmetycznym i wklep w naskórek odpowiedni do rodzaju cery, ulubiony krem. Skóra wrażliwa oraz łatwo ulegająca podrażnieniom będzie najlepiej tolerowała wody kwiatowe w postaci rozcieńczonej, przykładowo w proporcji 1:1 z wodą. Następnie specyfik przelewa się do buteleczki z atomizerem i wkłada do lodówki.