Naturalny wróg ćmy bukszpanowej. Wystarczy zasypać

Naturalny wróg ćmy bukszpanowej. Wystarczy zasypać

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno
Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | HENRYK_NIESTROJ
10.08.2023 10:35, aktualizacja: 10.08.2023 12:15

Mimo niewielkich rozmiarów larwa ćmy bukszpanowej jest w stanie dotkliwie zniszczyć krzewy. Jak się jej pozbyć? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Nie musisz stosować chemicznych oprysków. Wszystkie potrzebne składniki masz już w domu.

Ćma bukszpanowa w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, bowiem rozpoznano ją dopiero w 2016 roku. Przedostała się do nas w trakcie transportu roślin z terenów Azji. Od tamtego czasu dokonała ogromnych zniszczeń na terenie całej Europy. Jak rozpoznać ćmę bukszpanową? Jak pozbyć się szkodnika? Wyjaśniamy.

Jak rozpoznać, że bukszpan został zaatakowany przez szkodnika? Kondycja rośliny zdecydowanie się pogorszy, a liście stracą swój intensywnie zielony kolor — mogą stać się żółte, a nawet brązowe. Jeśli zauważysz, że na liściach czy też gałęziach poruszają się niewielkie, zielone gąsienice o charakterystycznych biało-czarnych paskach na bokach, to znak, że żeruje na nich ćma bukszpanowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmieszaj z wodą i spryskaj roślinę. Zapomnisz o ćmie bukszpanowej

Ćma bukszpanowa żeruje od maja do października. W tym czasie jest w stanie doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Jeśli zauważysz ją na swoim bukszpanie, czym prędzej przygotuj oprysk przeciwdziałający szkodnikowi. Nie musisz jechać do sklepu ogrodniczego. Równie skuteczny preparat przygotujesz samodzielnie w domu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w swojej kuchni i łazience.

Szare mydło to produkt, którego zwykle używamy do kąpieli. Doskonale nada się także do zwalczania szkodników, w tym ćmy bukszpanowej. Kostkę mydła (100 gramów) zetrzyj na tarce o małych oczkach i rozpuść ją w pięciu litrach gorącej wody. Kiedy roztwór ostygnie, przelej go do butelki z atomizerem i spryskaj roślinę. Zabieg powtarzaj codziennie, aż do momentu, kiedy nie będzie na dostrzeżesz żadnej larwy.

Każdy z nas ma w domu opakowanie mąki. Przyrządzisz z niej wiele pysznych potraw, a także dzięki niej pozbędziesz się ćmy bukszpanowej z ogrodu. Wystarczy, że obsypiesz nią bukszpan, a pod nim rozłożysz kawałek folii. Mąka odetnie szkodnikom dostęp do tlenu. Po kilku minutach martwe larwy pojawią się na folii. Zabieg powtarzaj za każdym razem, kiedy zauważysz, że bukszpan został zaatakowany przez gąsienicę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl