Domowy oprysk czyni cuda. Ćma bukszpanowa zniknie w mig

Domowy oprysk czyni cuda. Ćma bukszpanowa zniknie w mig

Gąsienice ćmy bukszpanowej zjadają rośliny
Gąsienice ćmy bukszpanowej zjadają rośliny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.09.2022 18:59

Ćma bukszpanowa potrafi przysporzyć sporych zmartwień ogrodnikom i wszystkim właścicielom bukszpanów. Owad objada liście rośliny i może doprowadzić nawet do jej śmierci. Walka jest trudna, ponieważ szkodnik bardzo szybko się rozprzestrzenia. Na szczęście pomóc może domowy oprysk na ćmę bukszpanową.

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który spędza sen z powiek ogrodnikom i działkowcom. Jest w Polsce zaledwie od dziesięciu lat, jednak już dał się poznać jako inwazyjny gatunek, przez które krzewy bukszpanu niszczeją. Najbardziej szkodliwe są larwy, które zjadają liście.

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Wykorzystaj ocet lub szare mydło

Domowy oprysk na ćmy bukszpanowe jest bardzo tani i prosty w przygotowaniu. Jak go zrobić? Wystarczy dokładnie wymieszać pół litra wody i cztery łyżki octu, a także trzy łyżki oleju lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturą starannie spryskujemy krzewy, które zostały zaatakowane przez ćmy bukszpanowe. Po pół godzinie należy opłukać roślinę mocnym strumieniem wody.

Ćma bukszpanowa nie poradzi sobie również z innym domowym sposobem – opryskiem z szarego mydła. To mało znany sposób, jednak często polecany przez ogrodników jako skuteczny trik na pozbycie się szkodników. Zadziała nie tylko na ćmy bukszpanowe, ale również na wełnowce, przędziorki czy mszyce.

Jak zrobić oprysk z szarego mydła? Trzeba zetrzeć na tarce ok. 75 g mydła, a następnie rozpuścić je w pięciu litrach ciepłej wody, po czym spryskać roślinę. Co istotne, sposób zadziała wtedy, gdy zastosujemy go na gąsienice.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Przygotuj wywar z tytoniu lub wrotycza

Skuteczny sposób na ćmy bukszpanowe to również wywar z tytoniu. Okazuje się, że wystarczy zalać pół kilograma liści pięcioma litrami gorącej wody. Napar odstawiamy na dobę, a następnie przecedzamy przez gazę. Tak przygotowany ekstrakt musimy rozcieńczyć - na litr wywaru dolewamy 2 litry wody. Przelewamy mieszankę do butelki z atomizerem i opryskujemy zaatakowaną roślinę.

Innym domowym sposobem będzie oprysk z wrotyczu. Ćma bukszpanowa wyjątkowo nie lubi intensywnego zapachu tego zioła. Powinien on więc skutecznie wypłoszyć owady z krzewów. Trzeba po prostu zalać 30 gramów suszonego wrotyczu dziesięcioma litrami wody, a potem odstawić na dobę. Później, podobnie jak w przypadku naparu z tytoniu, rozcieńczyć ją - wystarczy proporcja 1:2.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta