Poczekaj do lipca ze składaniem wniosku. Emerytura może być wyższa o kilkaset złotych

Jak dostać wyższą emeryturę?
Jak dostać wyższą emeryturę?

10.06.2023 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli właśnie planujesz przejść na emeryturę, to koniecznie wstrzymaj się ze składaniem wniosku do lipca. Chodzi bowiem o kwestię waloryzacji, na której możesz zyskać miesięcznie kilkaset złotych więcej. O jakich konkretnych kwotach mowa?

Nie jest tajemnicą fakt, iż większość emerytów w Polsce musi liczyć każdy grosz, co zostało jeszcze spotęgowane w dobie wysokiej inflacji. Dlatego warto wczytywać się we wszelkie oficjalne informacje, które podpowiadają, jak zyskać wyższą emeryturę czy jednorazowy dodatek.

Najważniejsze jest to, że w czerwcu odbywa się waloryzacja. O co dokładnie chodzi? ZUS przeprowadza ten proces każdego roku w tym samym miesiącu. A chodzi tylko o to, by składki emerytalne nie traciły na wartości. W obecnej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wypłacić każdemu świeżo upieczonemu emerytowi po prostu więcej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znamy wskaźnik waloryzacji

Dlatego, jeśli wybierasz się właśnie na emeryturę, koniecznie wstrzymaj się ze złożeniem wniosku do lipca, kiedy to będziemy mieli do czynienia z wyższymi kwotami po waloryzacji. Według obwieszczenia ministra rodziny i polityki społecznej opublikowanego w "Monitorze Polskim" wyniesie ona w tym roku 14,4 proc.

Ile można zyskać?

W wyliczeniach wysokości emerytury ZUS bierze pod uwagę wiek i kapitał zgromadzony ze składek. Zgodnie z wyliczeniami "Faktu" 60-letnia osoba z kapitałem w ZUS o wartości 400 tys. zł otrzyma po waloryzacji o 226 zł więcej każdego miesiąca. Natomiast 70-letnia osoba z kapitałem 600 tys. zł będzie dostawała o 506 zł więcej. W tych widełkach mieści się reszta. Dlatego warto wstrzymać się z działaniem jeszcze przez kolejne trzy tygodnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)