"Latający" pająk w Polsce. Ukąszenie może skończyć się w szpitalu

Tygrzyk paskowany, czyli "latający pająk".
Tygrzyk paskowany, czyli "latający pająk".
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | zhang yongxin

21.06.2024 12:42, aktual.: 21.06.2024 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce żyje ponad 820 gatunków pająków. Jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę, bowiem to właśnie on odpowiada za tzw. babie lato. Z tego powodu nazywa się go "latającym pająkiem".

Każdy z pająków żyjących w Polsce jest jadowity, jednak ich jad nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Mimo to, niektóre gatunki potrafią boleśnie ugryźć. Należy do nich m.in. kolczak zbrojny, kątnik domowy i tygrzyk paskowany.

Ten ostatni wyróżnia się spośród pozostałych pająków. Jak sama nazwa wskazuje, odwłok tygrzyka przypomina futro tygrysa. W podrównaniu do pozostałych gatunków jest naprawdę duży. Bliskie spotkanie z tym pajęczakiem przestraszy niejedną osobę. Co warto o nim wiedzieć?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda tygrzyk paskowany?

Tygrzyk paskowany to gatunek pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Osiąga od 7 do 25 mm. Samice są większe od samców. Ich nazwa nie jest przypadkowa. Na odwłoku pająka znajdują się charakterystyczne, złoto-czarne paski, które przypominają futro tygrysa.

Można spotkać go wyłącznie na południu Polski. Żyje w suchych, ciepłych, porośniętych wysoką trawą miejscach. Żywi się muchami, osami, konikami polnymi, motylami i ważkami. W tym celu tworzy duże, koliste, gęsto uplecione sieci, na które łapie swoje ofiary.

Okres godowy zaczyna się pod koniec lata. Samce ostrożnie ciągają pajęczyny samicy, powoli się do niej zbliżając. Jeśli samica im na to pozwoli, wślizgują się pod jej odwłok. Po zakończonej kopulacji samica zjada samca. Fragment jego nogogłaszczki pozostaje w jej narządach rozrodczych. Jesienią składa jaja, które chowa w balonowym kokonie. Młode opuszczają matkę dopiero wczesną wiosną.

Nazywają go latającym pająkiem. Jego wygląd budzi strach

Tygrzyk paskowany odpowiada za babie lato. Fragmenty jego pajęczyny unoszą się na wietrze, wędrując po całej Polsce. Z tego powodu często nazywany jest "latającym pająkiem". Czy tygrzyk paskowany jest jadowity? Nie, jednak sprowokowany może zaatakować. Ukąszenie przez tygrzyka można porównać do ukąszenia przez osę. Osoby uczulone na jad pająków powinny na niego uważać, bowiem ugryzienie może wywołać silną reakcję alergiczną.

Dołącz do naszej grupy na FB - #Samodbałość. Tu będziemy regularnie udostępniać nowości o wywiadach i historiach. Zapraszamy do wspólnego dołączenia i zapraszania znajomych!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także