Zadomowił się w Polsce. Spotkanie grozi "wędkarskim kacem"

Chociaż w Polsce można spotkać setki gatunków pająków, to jeden z nich znacznie wyróżnia się wielkością. Bagnik nadwodny grasuje przy kąpieliskach, strumieniach i jeziorach. Spotkanie z nim może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | BENNY TRAPP

19.06.2024 | aktual.: 19.06.2024 17:54

Ciepłe, letnie dni to najlepszy moment na spędzenie wolnego czasu na wolnym powietrzu. Przyjemna aura często zachęca do wyjazdu nad wodę, gdzie na plażowiczów może czyhać największy pająk w Polsce.

Bagnik nadwodny to gatunek należący do rodziny darownikowatych. Najbardziej aktywny jest w czerwcu oraz lipcu. Zamieszkuje tereny bagienne, łąki oraz brzegi jezior i rzek. Dodatkowo umie poruszać się po wodzie i w niej nurkować. Żywi się owadami, ale także niewielkimi rybami, kijankami i żabami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy pająk w Polsce - jak wygląda?

Bagnik nadwodny to pająk, który imponuje swoimi rozmiarami. Jego długość ciała może osiągnąć nawet od 1,5 cm do 2,2 cm, a rozpiętość odnóży aż 7 cm. Samice są zazwyczaj większe i masywniejsze od samców. Charakterystyczne dla tego gatunku jest brązowe ubarwienie z jasnymi pasami po bokach ciała oraz biało-kremowymi kropkami. Końcówki ich odnóży są ciemniejsze, niemal czarne.

Bagnik nadwodny może zaatakować człowieka

Chociaż pająki kojarzą nam się z pajęczynami i delikatnymi białymi niteczkami, bagnik nadwodny nie buduje sieci. Gatunek ten nie jest wybredny w kwestii pożywienia i chwyta każdą nadarzającą się okazję do polowania.

Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce© Adobe Stock

Zdarza się też, że atakuje ludzi. Jad bagnika nie jest niebezpieczny dla ludzi, lecz jego ukąszenie jest niezwykle bolesne. Ukąszenia bagnika nadwodnego goją się powoli i mogą prowadzić do zatrucia, które utrzymuje się przez kilka dni.

Ofiary często skarżą się na bóle głowy, biegunkę i wymioty. Wędkarze, którzy często spotykają te pająki, nazywają te objawy "kacem wędkarskim". Jak uchronić się przed atakiem pająka? Najlepiej jest wetrzeć w skórę odrobinę olejku eterycznego z lawendy. Zapach ten skutecznie odstrasza nie tylko pajęczaki, ale też komary.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
pająkpająkirobaki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)