Zadomowił się w Polsce. Spotkanie grozi "wędkarskim kacem"

Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | BENNY TRAPP

19.06.2024 15:35, aktual.: 19.06.2024 17:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż w Polsce można spotkać setki gatunków pająków, to jeden z nich znacznie wyróżnia się wielkością. Bagnik nadwodny grasuje przy kąpieliskach, strumieniach i jeziorach. Spotkanie z nim może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Ciepłe, letnie dni to najlepszy moment na spędzenie wolnego czasu na wolnym powietrzu. Przyjemna aura często zachęca do wyjazdu nad wodę, gdzie na plażowiczów może czyhać największy pająk w Polsce.

Bagnik nadwodny to gatunek należący do rodziny darownikowatych. Najbardziej aktywny jest w czerwcu oraz lipcu. Zamieszkuje tereny bagienne, łąki oraz brzegi jezior i rzek. Dodatkowo umie poruszać się po wodzie i w niej nurkować. Żywi się owadami, ale także niewielkimi rybami, kijankami i żabami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy pająk w Polsce - jak wygląda?

Bagnik nadwodny to pająk, który imponuje swoimi rozmiarami. Jego długość ciała może osiągnąć nawet od 1,5 cm do 2,2 cm, a rozpiętość odnóży aż 7 cm. Samice są zazwyczaj większe i masywniejsze od samców. Charakterystyczne dla tego gatunku jest brązowe ubarwienie z jasnymi pasami po bokach ciała oraz biało-kremowymi kropkami. Końcówki ich odnóży są ciemniejsze, niemal czarne.

Bagnik nadwodny może zaatakować człowieka

Chociaż pająki kojarzą nam się z pajęczynami i delikatnymi białymi niteczkami, bagnik nadwodny nie buduje sieci. Gatunek ten nie jest wybredny w kwestii pożywienia i chwyta każdą nadarzającą się okazję do polowania.

Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce
Bagnik nadwodny to największy pająk jakiego można spotkać w Polsce© Adobe Stock

Zdarza się też, że atakuje ludzi. Jad bagnika nie jest niebezpieczny dla ludzi, lecz jego ukąszenie jest niezwykle bolesne. Ukąszenia bagnika nadwodnego goją się powoli i mogą prowadzić do zatrucia, które utrzymuje się przez kilka dni.

Ofiary często skarżą się na bóle głowy, biegunkę i wymioty. Wędkarze, którzy często spotykają te pająki, nazywają te objawy "kacem wędkarskim". Jak uchronić się przed atakiem pająka? Najlepiej jest wetrzeć w skórę odrobinę olejku eterycznego z lawendy. Zapach ten skutecznie odstrasza nie tylko pajęczaki, ale też komary.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także