Nerkowce dla zdrowia. Właściwości i wartości odżywcze orzechów nerkowca
Orzechy nerkowca to popularne owoce o słodkawym smaku, które idealnie sprawdzają się jako przekąska czy dodatek do dań obiadowych albo śniadania. Dlaczego warto nerkowce włączyć do swojej diety i czy są wskazane podczas diety odchudzającej? Poznaj prozdrowotne właściwości nerkowca.
08.09.2018 11:48
Kilka słów o nerkowcu
Nerkowce są owocami drzewa nerkowca zachodniego, które rośnie na trzech kontynentach: amerykańskim, afrykańskim i azjatyckim. Co ciekawe, drzewo nerkowca jest bliskim krewnym mango i pistacji. Owoce nerkowca wyróżniają się miękkością, słodkawym smakiem i delikatnym aromatem. Orzechy nie są jedynym owocem nerkowca. Drzewo wydaje także mięsiste jabłka, w kształcie przypominające czerwoną paprykę. Tak jak orzechy, jabłka używane są zazwyczaj w kulinariach, jako popularny składnik soków, dżemów, marmolad czy konfitur.
Wartości odżywcze orzechów nerkowca
Nerkowce znane są z bogactwa wartości odżywczych. Przede wszystkim są żródłem składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, miedź, magnez, wapń, cynk i żelazo. Znajduje się w nich imponująca ilość witamin, szczególnie z grupy B oraz witaminy E i K. W nerkowcach znajdują się także fitosterole, czyli roślinne sterole wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak wszystkie pozostałe orzechy, nerkowce są źródłem błonnika pokarmowego i aminokwasów.
Orzechy nerkowca - kalorie
100 gramów orzechów nerkowca zawiera 553 kalorie, z czego 44 proc. to tłuszcze jedno- i wielonienasycone. To jedne z najmniej kalorycznych owoców orzechowych.
Właściwości orzechów nerkowca
Orzechy nerkowca pomogą zachować zdrowie, a także urodę. Nerkowiec znany jest z niskiej wartości indeksu glikemicznego, dlatego zalecany jest osobom chorującym na cukrzycę lub nietolerancję glukozy. Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy, więc regularne spożywanie tych orzechów może uchronić przed rozwojem cukrzycy typu 2.
*Zdrowe kwasy tłuszczowe nerkowców *obniżają cholesterol i wspierają pracę serca oraz całego układu krwionośnego. Trójglicerydy regulują ciśnienie tętnicze i rozszerzając tętnice mogą uchronić przed zawałem. Witamina B, a zwłaszcza niacyna wspiera pracę układu nerwowego, poprawiając pamięć i koncentrację, Magnez i potas są także lekiem na skołatane nerwy.
Warto wspomnieć, że włączenie orzechów nerkowca do diety może pomóc w drodze do zdrowych włosów i paznokci. A to wszystko dzięki bogactwu selenu i cynku. Cynk pochłania sebum, dlatego świetnie poradzi sobie z włosami słabymi i przetłuszczającymi się.
Orzechy nerkowca a dieta
Ładunek 553 kalorii, który zawiera się w 100 gramach nerkowca, może odstraszać przed wprowadzeniem go do diety, zwłaszcza tej odchudzającej. Ale należy pamiętać, że kalorie kaloriom nie są równe i te oferowane przez nerkowce, mogą wspomóc dietę redukcyjną. Po pierwsze niski indeks glikemiczny nie powoduje nagłych skoków cukru we krwi, a nasycone kwasy tłuszczowe obniżają cholesterol. Dodatkowo nerkowce są bardzo sycące, dlatego świetnie sprawdzają się jako przekąski albo dodatki do lekkich dań. Orzechy nerkowca podnoszą poziom serotoniny, co z kolei obniża apetyt, a także poprawia nastrój. Wskazuje się, że spożywanie orzechów nerkowca skutecznie minimalizuję warstwę tłuszczu wokół brzucha, czyli tak trudną w pozbyciu się oponkę.