Bóle łydek, wzmożone pragnienie, mrowienie dłoni - zwykle bagatelizujemy te dolegliwości, nie utożsamiając ich z konkretną chorobą. Jednak w niektórych przypadkach, nawet gdy objawy nie są bardzo dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą sugerować poważne problemy zdrowotne.
Bóle łydek, wzmożone pragnienie, mrowienie dłoni - zwykle bagatelizujemy te dolegliwości, nie utożsamiając ich z konkretną chorobą. Jednak w niektórych przypadkach, nawet gdy objawy nie są bardzo dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą sugerować poważne problemy zdrowotne.
Duże pragnienie
Jeśli sporo pijesz i się nie pocisz, a mimo to odczuwasz ciągłe pragnienie, może być to oznaka, że chorujesz na cukrzycę typu 2. Potrzeba ciągłego uzupełniania płynów bierze się stąd, że glukoza przenika do moczu i organizm próbuje przywrócić równowagę wodno-elektrolitową. Powinnaś wybrać się do lekarza, kiedy odczuwasz wzmożone pragnienie, często oddajesz mocz, a dodatkowo - mimo większego apetytu - w ostatnim czasie straciłaś na wadze.
Na podst. Womansday.com Izabela OâSullivan (ios/mtr), kobieta.wp.pl
Nagły niepokój
U dwudziestoparolatek może być związany z wyjściem na randkę czy stresującym egzaminem. W przypadku nieco starszych kobiet nierzadko sugeruje jednak kłopoty z sercem. Klasycznymi objawami zawału są bóle w klatce piersiowej, duszności i nudności. Dr Kevin R. Campbell, kardiolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, tłumaczy jednak, że przyczyną takich dolegliwości może być także gospodarka hormonalna. Porady lekarza należy zasięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy uczucie niepokoju pojawia się bez powodu i jeśli któryś z członków rodziny choruje na serce.
Zarumieniona twarz
Jeśli oblewasz się rumieńcem, gdy znajdujesz się w centrum zainteresowania albo cierpisz na trądzik różowaty, zwykle nie ma powodu do niepokoju. W przypadku trądziku warto uważać na ostre potrawy, alkohol i kawę, bo mogą zaostrzyć objawy. Kiedy jednak zaobserwujesz nie tylko zaczerwienienie twarzy, ale dodatkowo mocno się pocisz, masz przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie, może to sygnalizować problemy hormonalne. Jeśli rumień ci przeszkadza i chciałabyś się go pozbyć, wybierz się do dermatologa. Dostępnych jest wiele form leczenia.
Bóle brzucha
Bóle brzucha mogą być przejawem drobnych problemów, takich jak nietolerancja glukozy, ale także znacznie poważniejszych, np. wrzodów żołądka czy dwunastnicy, zapalenia jelit, a nawet raka trzustki. Z lekarzem koniecznie skonsultuj się w przypadku, gdy ból utrzymuje się przez dłuższy czas i staje się coraz silniejszy, kiedy zdarza się, że z jego powodu budzisz się w nocy, gdy towarzyszą mu gorączka lub częste wymioty oraz gdy oddajesz czarne stolce i odczuwasz ruchy jelit.
Mrowienie i cierpnięcie dłoni
Jazda na rowerze albo pchanie dziecięcego wózka mogą powodować ucisk nerwów dłoni, skutkujący bólem, cierpnięciem albo mrowieniem. Jeśli jednak te objawy występują w innych okolicznościach, może to oznaczać, że cierpisz na syndrom cieśni nadgarstka. Powinno cię zaniepokoić, gdy cierpną ci ręce w trakcie snu albo podczas wykonywania innych codziennych czynności, niezwiązanych z uprawianiem sportu. W leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się leki przeciwzapalne, ostrzykiwanie sterydami i ćwiczenia fizyczne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić operację.
Bóle w łydkach
Czasem pojawiają się na skutek noszenia wysokich obcasów, ale w niektórych przypadkach mogą oznaczać zakrzepicę żył głębokich. Kiedy skrzeplina wraz z krwią przedostanie się z łydki do prawej części serca, a następnie do tętnicy płucnej, może dojść do zagrażającego życiu zatoru. Zakrzepicy żył głębokich sprzyjają m.in.: przebyta operacja, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych oraz długotrwałe siedzenie (np. podczas podróży autokarem lub lotu). Ciągłe bóle w łydkach, szczególnie w połączeniu z dusznościami, powinny skłonić kobiety do skonsultowania się z lekarzem.
Niewyjaśniony smutek
- Za obniżony nastrój u kobiet odpowiada często niski poziom progesteronu - twierdzi ginekolog-położnik, dr Sara Gottfried. - W miarę jak starzeją się jajniki i spada produkcja tego hormonu, dominować zaczyna estrogen. Winę za często odczuwane "doły" mogą również ponosić nadmierne ilości kortyzolu i niedoczynność tarczycy. Jeżeli często doświadczasz nieuzasadnionego smutku, a dodatkowo jesteś poirytowana, masz huśtawki nastrojów, problemy ze snem i cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego, koniecznie wybierz się do lekarza. W podwyższeniu poziomu progesteronu pomoże także przyjmowanie witaminy C i ograniczenie kawy. Joga i medytacja pozwolą natomiast obniżyć poziom hormonu stresu.
Zawroty głowy
Wyglądają dokładnie tak samo, bez względu na to, czy spowodowane są zbyt niskim poziomem cukru w organizmie, czy zakłóceniami pracy serca. - Zjedzenie czegoś słodkiego czy wypicie soku z łatwością ureguluje poziom cukru we krwi, ale nie pomoże w przypadku zaburzeń rytmu serca, które mogą być groźne dla życia - tłumaczy dr Kevin R. Campbell. Jeśli często odczuwasz zawroty głowy, warto wybrać się do kardiologa, który zbada, czy ich przyczyną jest niewłaściwa praca serca. Wtedy bowiem są najbardziej niebezpieczne.
Na podst. Womansday.com Izabela OâSullivan (ios/mtr), kobieta.wp.pl