To nie jest kuna. Reaguj, gdy zaczyna się kręcić wokół domu

Choć nie zagraża nam bezpośrednio, raczej nie będzie mile widziana na działce. Bywa mylona z kuną, jednak łasica to zupełnie inny gatunek. Co zrobić, jeśli pojawi się na naszym terenie i zaczyna psocić?

Jak przegonić łasicę?
Jak przegonić łasicę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PAL

Łasice, maleńkie ssaki z rodziny łasicowatych, coraz częściej zasiedlają miasta i bywają mylone z kunami. Mierzą od 10 do 60 cm długości, a ich ogony sięgają nawet 25 cm. Pomimo swojego uroczego wyglądu, mogą być zagrożeniem dla naszych ogrodów, ponieważ są bardzo drapieżne i często niszczą roślinność podczas poszukiwania pożywienia.

Wprowadza się do ogrodów. Skutki są opłakane

Łasica, podobnie jak kuna, jest wyjątkowo żarłoczna i musi codziennie spożywać co najmniej trzy myszy, co przyczynia się do ich coraz częstszej obecności w obszarach miejskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawska kuna. Nagranie z Bieszczad

Podczas gdy łasice pomagają w redukcji szkodników, ich obecność w ogrodzie można rozpoznać po marniejącej roślinności i kopcach ziemi. Mogą też przegryzać kable w domu i samochodzie, zagrażają mniejszym zwierzętom, niekiedy wyjadają nasze zapasy żywności.

Są objęte częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że nie wolno ich krzywdzić ani niszczyć. Istnieją jednak skuteczne domowe sposoby, aby zapobiec ich wizytom bez konieczności używania przemocy.

Łasica nie znosi tych zapachów. Szybko ucieknie

Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie ich niechęci do pewnych zapachów. Łasice nie znoszą woni sierści psów i kotów, chloru oraz surowych jajek. Wystarczy rozsypać sierść swojego czworonoga wokół upraw i na poddaszu domu lub wyłożyć kilka kostek zapachowych do WC.

Jeśli to nie zadziała, można sięgnąć po prosty odstraszacz dźwiękowy. Potrzebna jest do tego przecięta butelka z tworzywa sztucznego umieszczona na patyku, która poruszając się na wietrze, wydaje odgłosy odstraszające łasice, kuny, a nawet krety.

Warto pamiętać, że zarówno łasice, jak i kuny, są niebywale uparte, więc walka wymaga nieco cierpliwości. Jednak odpowiednia ochrona oparta na naturalnych środkach jest zarówno skuteczna, jak i zgodna z przepisami ochrony przyrody.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
łasicadomogród

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)