Trwa ładowanie...

Nie tylko waloryzacja. Bardzo ważna wiadomość dla emerytów

W wyniku waloryzacji emerytur modyfikacje nastąpią również w samych dodatkach do świadczeń emerytów oraz rencistów. Co dokładnie czeka seniorów? Zmian będzie sporo.

To nie koniec rewolucji z emeryturamiTo nie koniec rewolucji z emeryturamiŹródło: Adobe Stock, fot: Adobe
d2vo21g
d2vo21g

Od 1 marca 2023 roku emeryci i renciści dostaną wyższe świadczenia. Wszystko dzięki waloryzacji, której celem jest wyrównanie skutków inflacji. Od marca tego roku minimalna emerytura i renta wynoszą dokładnie 1588 złotych i 44 grosze. To jednak nie koniec dobrych informacji. Podwyższeniu ulegną również dodatki.

Wyższe dodatki dla rencistów i emerytów. Na jakie kwoty mogą liczyć?

"Trzynastki", "czternastki" ale nie tylko. Dodatków do świadczeń dla emerytów oraz rencistów jest znacznie więcej. Jak w tym roku wyglądają konkretne sumy wsparcia finansowego dla tych grup obywateli?

d2vo21g

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katarzyna Skrzynecka już odkłada na emeryturę! "Za 35 złotych miesięcznie nie da się przeżyć"

Zacznijmy od dodatku kombatanckiego, który w 2023 roku wynosi 294,39 złotych. O te pieniądze mogą ubiegać się osoby, których wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kolejnym świadczeniem jest dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnego życia lub tym, które ukończyły 75. rok życia. Świadczenie wzrosło do 294 zł i 39 gr. Jeśli natomiast o dodatek pielęgnacyjny ubiega się inwalida wojenny, całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnego życia, dostanie wpłatę o wysokości 441,59 zł. W tym miejscu warto dodać, że dla inwalidy wojennego należy się też osobny dodatek do renty w kwocie 1127,12 złotych.

d2vo21g

Trzecim rodzajem jest tzw. dodatek dla sieroty zupełnej. Od marca tego roku wynosi on 553,30 zł. Świadczenie należy się osobom pobierającym rentę rodzinną oraz tym, których oboje z rodziców nie żyją.

Dodatek kompensacyjny - co warto wiedzieć?

Kolejną grupą dodatków jest tzw. dodatek kompensacyjny. Z tej puli pieniężnej mogą skorzystać osoby, którym przysługuje dodatek kombatancki oraz ryczałt energetyczny lub którym przysługuje dodatek za tajne nauczanie. Pieniądze dostaną też wdowy lub wdowcy po osobach, którym należały się wyżej wymienione świadczenia. Kwota dodatku kompensacyjnego to 44 złote i 16 groszy.

Sam dodatek za tajne nauczanie to świadczenie o wysokości 294 złotych i 39 groszy. Natomiast kwota ryczałtu energetycznego wynosi 255 złotych i 11 groszy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vo21g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vo21g