Trwa ładowanie...

Nie żyje Christine Keeler. Modelka zamieszana w aferę Profumo zmarła w wieku 75 lat

Christine Keeler zmarła w poniedziałek w szpitalu Princess Royal University w Farnborough. Modelka zamieszana była w jedną z największych afer politycznych w historii - romansowała jednocześnie z brytyjskim ministrem Johnem Profumo i byłym attaché wojskowym ZSRR, Jewgienijem Iwanowem. Zdemaskowanym później jako... szpieg.

Nie żyje Christine Keeler. Modelka zamieszana w aferę Profumo zmarła w wieku 75 latŹródło: Getty Images
d3hhgfo
d3hhgfo

Christine Keeler była angielską modelką i tzw. showgirl. W 1963 roku stała się bohaterką jednego z największych politycznych skandali w Wielkiej Brytanii. Atrakcyjna brunetka romansowała z szanowanym w rządzie Partii Konserwatywnej ministrem, Johnem Profumo. I choć plotki o romansie krążyły w środowisku od dawna, udawało mu się utrzymać swoją pozycję.

Pod koniec 1962 roku po wypadku z bronią palną, w który zamieszani byli dwaj kochankowie Christine, media ujawniły, że spotykała się ona z Profumo. Ale to nie wszystko. W tym samym czasie podobno romansowała z Jewgienijem Iwanowem, attaché morskim ambasady Związku Radzieckiego w Londynie.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Sytuacja ucichła - Brytyjczycy postanowili iść w myśl tradycji mówiącej o tym, że do prywatnych spraw polityków nie należy się wtrącać. Aż do marca 1963 roku. Wówczas poseł z Partii Pracy, George Wigg, przypomniał o całym zajściu w parlamencie. Tłumaczył to "bezpieczeństwem narodowym". Profumo początkowo próbował zaprzeczać, że z Keeler łączyły go relacje o charakterze seksualnym, ale ostatecznie się do tego przyznał. Zrezygnował także z pełnienia roli ministra, a skandal do tego stopnia wstrząsnął ówczesnym rządem - rządzili konserwatyści - że w 1964 roku władzę przejęła Partia Pracy.

d3hhgfo

Na fali afery Profumo Keeler zyskała popularność. To właśnie po całym zajściu zaproponowano jej zrobienie kultowego dzisiaj zdjęcia pt. "The Keeler Affair", na którym siedzi naga na krześle, zasłonięta jedynie przez jego oparcie. Dzieło znajduje się obecnie w National Portrait Gallery.

Po zakończeniu romansu z dwoma politykami, Keeler dalej nie miała szczęścia do mężczyzn. Była dwa razy, ale bardzo krótko, zamężna. To z tych małżeństw ma dwoje synów. Dalszą część życia spędziła samotnie, próbując wykrzesać z afery, jak najwięcej się da - wielokrotnie udzielała gazetom wywiadów i wymyśliła historię o tym, że była w ciąży z Profumo, ale dokonała aborcji.

Keeler opublikowała zapiski ze swoich pamiętników, a w 1989 roku wyszedł film "Skandal" opowiadający o aferze z 1963 roku. John Profumo do końca swoich dni nie skomentował relacji z modelką.

Christine Keeler zmarła w jednym z londyńskich szpitali w poniedziałek wieczorem. "Moja mama i babcia mojej cudownej córeczki zmarła ostatniej nocy. Kilka ostatnich miesięcy zmagała się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, ale przegrała walkę. Jak pewnie wie wielu z was, moja mama toczyła wiele walk przez całe swoje życie. Niektóre wygrała, inne przegrała. Zapisała się w historii Wielkiej Brytanii, ale zapłaciła za to wielką prywatną cenę. Jesteśmy bardzo dumni z tego, kim była" - mówił syn zmarłej modelki.

d3hhgfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhgfo