Nie żyje Christine Keeler. Modelka zamieszana w aferę Profumo zmarła w wieku 75 lat

Christine Keeler zmarła w poniedziałek w szpitalu Princess Royal University w Farnborough. Modelka zamieszana była w jedną z największych afer politycznych w historii - romansowała jednocześnie z brytyjskim ministrem Johnem Profumo i byłym attaché wojskowym ZSRR, Jewgienijem Iwanowem. Zdemaskowanym później jako... szpieg.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wywołała jeden z największych skandali.
Wywołała jeden z największych skandali. (Getty Images)

Christine Keeler była angielską modelką i tzw. showgirl. W 1963 roku stała się bohaterką jednego z największych politycznych skandali w Wielkiej Brytanii. Atrakcyjna brunetka romansowała z szanowanym w rządzie Partii Konserwatywnej ministrem, Johnem Profumo. I choć plotki o romansie krążyły w środowisku od dawna, udawało mu się utrzymać swoją pozycję.

Pod koniec 1962 roku po wypadku z bronią palną, w który zamieszani byli dwaj kochankowie Christine, media ujawniły, że spotykała się ona z Profumo. Ale to nie wszystko. W tym samym czasie podobno romansowała z Jewgienijem Iwanowem, attaché morskim ambasady Związku Radzieckiego w Londynie.

Getty Images
Podziel się

Sytuacja ucichła - Brytyjczycy postanowili iść w myśl tradycji mówiącej o tym, że do prywatnych spraw polityków nie należy się wtrącać. Aż do marca 1963 roku. Wówczas poseł z Partii Pracy, George Wigg, przypomniał o całym zajściu w parlamencie. Tłumaczył to "bezpieczeństwem narodowym". Profumo początkowo próbował zaprzeczać, że z Keeler łączyły go relacje o charakterze seksualnym, ale ostatecznie się do tego przyznał. Zrezygnował także z pełnienia roli ministra, a skandal do tego stopnia wstrząsnął ówczesnym rządem - rządzili konserwatyści - że w 1964 roku władzę przejęła Partia Pracy.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.