Niebezpieczny sposób na mycie toalety. Nigdy nie łącz tych składników
Chcąc utrzymać porządek w łazience, chętnie stosujemy domowe środki czystości. Szczególnie przy sprzątaniu toalety chcemy pozbyć się milionów bakterii, które żyją w muszli klozetowej. Okazuje się jednak, że pewna mieszkanka może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.
18.01.2024 | aktual.: 18.01.2024 11:34
W reklamach środków czystości wielokrotnie słyszymy frazę, że w toaletach żyją miliony bakterii, a do ich usunięcia konieczne jest użycie specjalistycznego detergentu. Takie produkty nie zawsze są jednak skuteczne, a dodatkowo potrafią nadszarpnąć domowy budżet, nie wspominając już o chemicznym składzie.
Domowe kapsułki do czyszczenia muszli klozetowej to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, jednak to jakich składników użyjemy do ich przygotowania, ma ogromne znaczenie nie tylko dla czystości toalety, ale także naszego zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przestań czyścić toaletę w ten sposób
W większości sklepowych płynów do WC w składzie znajduje się chlor. Zazwyczaj występuje on w postaci chloranów, czyli kwasu chlorowego. Według ekspertów, gdy chlorany zaczynają się ulatniać i rozkładać, uwalniają tlen i niewielką ilość chloru.
Chociaż zbyt duże stężenie chloru może zaszkodzić zdrowiu, ilość zawarta w dostępnych detergentach jest uważana za bezpieczną. Problem pojawia się, gdy decydujemy się samodzielnie tworzyć domowe mieszanki do czyszczenia.
Szczególnie ryzykowne jest łączenie chloru z odrdzewiaczami czy kwasami. Podczas przygotowania domowego środka czystości przeważnie używamy soku z cytryny lub octu. Jest to najgorsze połączenie, które może być niebezpieczne.
Chlorany w kwaśnym środowisku mogą wywołać gwałtowną reakcję, w wyniku której uwalnia się znaczna ilość chloru i tlenków chlorku, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też zaleca się unikanie mieszanki preparatów zawierających chlor z octem czy z sokiem z cytryny.
Domowy sposób na czyszczenie toalety
Jednym z ciekawszych sposobów na usunięcie kamienia z muszli klozetowej jest użycie coli. Popularny gazowany napój często używany jest do odrdzewiania rur, dlatego warto próbować zastosować go podczas porządków w łazience. Wlej napój do toalety i pozostaw na około 1,5 godziny. Następnie za pomocą szczotki klozetowej wyczyść muszlę. Na koniec spłucz wodą.
Innym sposobem jest wykorzystanie kwasku cytrynowego, który często używany jest do odkamieniania czajnika. Wymieszaj kwasek cytrynowy z odrobiną wody, aby uzyskać gęstą papkę. Następnie nałóż na miejsca objęte kamieniem. Po kwadransie usuń pastę za pomocą szczotki do czyszczenia toalet i spłucz. Możesz też przygotować roztwór z wody i kwasku cytrynowego. Ciepłą mieszankę wlej do muszli i pozostaw na całą noc. Rano wyczyść wnętrze toalety szczotką do WC.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl