Trwa ładowanie...
d1ucafy
Fit

Niektóre grupy krwi mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy u kobiet

Francuscy badacze odkryli, że kobiety z grupą krwi B Rh plus cechują się o 35 procent wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 niż panie z grupą krwi 0 Rh minus.
Share
Niektóre grupy krwi mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy u kobiet
Źródło: 123RF
d1ucafy

Francuscy badacze odkryli, że kobiety z grupą krwi B Rh plus cechują się o 35 procent wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 niż panie z grupą krwi 0 Rh minus. Wyniki badań opublikowano w grudniowym wydaniu magazynu "Diabetologia".

Od początku XX wieku wiadomo, że istnieją cztery grupy krwi, które cechują się określonymi zestawami antygenów obecnymi na powierzchni krwinek czerwonych. Przykładowo, grupa krwi A zawiera antygen A na swojej powierzchni wywołując swoistą odpowiedź immunologiczną, gdy obce substancje przedostają się do organizmu. Grupa krwi B ma antygen B, AB - zawiera obydwa, a grupa O - żadnego.

Uczeni z Instytutu Gustava Roussy we francuskim Villejuif przeanalizowali dane ponad 82 tysięcy kobiet, których zdrowie monitorowano w latach 1990-2008. Z obliczeń wynika, że kobiety z grupą krwi A cechują się ogólnie o 10 procent wyższym ryzykiem cukrzycy niż panie z grupą krwi 0. Pacjentki z grupą krwi B mają ponad 20 procent wyższe prawdopodobieństwo choroby, zaś w przypadku kobiet z grupą krwi AB wyniki okazały się niejednoznaczne.

d1ucafy

Następnie uczeni połączyli te obliczenia z czynnikami Rh. Okazało się, że w stosunku do kobiet o grupie krwi 0 Rh plus, panie z grupą A Rh plus były o 17 proc. bardziej narażone na cukrzycę, kobiety z krwią A Rh minus - o 22 procent, uczestniczki z AB Rh plus miały o 26 procent wyższe ryzyko choroby, a panie z B Rh plus - aż o 35 procent.

Aby ustalić, czy podobna zależność dotyczy mężczyzn, potrzebne są dalsze badania, Uczeni sądzą jednak, że panów także dotyczy opisana relacja. Jak jednak podkreślają, wyniki badań nie oznaczają, że kobiety z określoną grupą krwi są „skazane" na cukrzycę. Podkreślają, że rozwój choroby w dużej mierze zależy od wielu czynników stylu życia.

opr.(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Odchudza i oczyszcza. Dieta świętej Hildegardy*

* Detoksyzacja – to mit!*

* Dieta a cykl menstruacyjny*

d1ucafy

Podziel się opinią

Share
d1ucafy
d1ucafy