Niezręczne pytania przy świątecznym stole. Psycholożka radzi, co mówić
Podczas świąt może paść pytanie: kiedy znajdziesz sobie chłopaka lub dziewczynę? Ekspertka radzi, co robić w takich sytuacjach. Najważniejsze, by pamiętać o sobie i swoim komforcie.
Święta Bożego Narodzenia to czas, który najczęściej spędzamy z bliskimi. Przy suto zastawionym stole dochodzi do rozmów, na które nie zawsze mamy ochotę. Co robić w takim momencie? Pola Dębowska, psycholożka i seksuolożka współpracująca z Fundacją SEXEDPL, dzieli się radami.
Jak odpowiadać na niezręczne pytania przy wigilijnym stole?
"Często święta to czas radości, ale też wyzwań - zwłaszcza gdy przy stole padają pytania, które dotykają naszej prywatności. Na przykład: 'Kiedy przyprowadzisz chłopaka/dziewczynę?'" - czytamy w najnowszym poście Fundacji SEXEDPL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak możemy odpowiedzieć na tego typu pytanie?
- Asertywnie: "To dla mnie ważna sprawa, ale nie chciałabym/chciałbym teraz o tym rozmawiać".
- Z humorem: "Zaraz ogłoszę casting! Będziesz w jury?".
- Z dystansem: "Nie spieszę się, wolę poczekać na właściwą osobę".
Warto także pamiętać o kilku rzeczach, które zapewnią nam większy komfort:
- Zrozum intencję pytania - to nie zawsze musi być atak, a nieumiejętnie wyrażona troska.
- Chroń swoje granice - masz prawo do prywatności. Odpowiedz w stylu: "Wolę nie wchodzić w szczegóły, ale dziękuję za troskę".
- Nie bój się być asertywnym - odpowiedz "nie" z szacunkiem, np. "To dla mnie dość osobisty temat, wolałbym/wolałabym o tym nie rozmawiać".
- Odwróć uwagę na coś pozytywnego - spróbuj zmienić kontekst rozmowy, np. "Teraz skupiam się na swoich celach i jestem z tego dumny/a. A co u was ciekawego?".
- Pamiętaj o sobie - to, jak reagujesz, jest w twoich rękach. Staraj się nie brać takich pytań do siebie.
Tych życzeń nie składaj dziecku
Kilka dni temu na profilu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Instagramie opublikowano także post, w którym zamieszczono kilka zwrotów, jakich nie należy używać, składając świąteczne życzenia dziecku. Wśród nich znalazły się takie zdania, jak:
- "Żebyś częściej przyjeżdżał/a do dziadka", ponieważ taki typ życzeń wzbudza w dziecku poczucie winy i jest krytyką jego działań lub czasem działań rodziców, na które dziecko nie ma wpływu,
- "Żebyś nie siedział/a tyle w telefonie", ponieważ może być to odebrane jako krytyka zainteresowań dziecka oraz sposobu spędzania czasu,
- "Życzę ci, abyś nie złościł/a się na siostrę", co odbiera dziecku prawo do doświadczania emocji,
- "Bądź grzecznym chłopcem/grzeczną dziewczynką", co priorytetyzuje dostosowywanie się do oczekiwań społecznych,
- "Życzę ci samych dobrych ocen", ponieważ może to obniżyć poczucie wartości dziecka, zwłaszcza gdy ma ono trudności w nauce.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.