Najgorsze, co możesz zrobić tui. Zacznie się sypać w oczach

Choć tuje nie są wymagającymi roślinami, warto wiedzieć, jak należy o nie dbać, by rosły zdrowo i zielono. Jedną z najważniejszych kwestii jest podcinanie, a konkretnie czas, kiedy powinno się je przeprowadzać. Jeżeli zdecydujemy się na to w sezonie jesiennych, tuje zaczną się sypać.

Nie rób tego tujom na jesień
Nie rób tego tujom na jesień
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tuja stała się niezmiernie popularna w polskich ogrodach dzięki swojej wytrzymałości i niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym. Gdy jest odpowiednio zadbana, może rosnąć zielono i bujnie przez lata. Kluczowym zabiegiem w jej pielęgnacji jest sezonowe przycinanie, które należy przeprowadzać w odpowiednim czasie i w taki sposób, aby nie zaszkodzić roślinie.

Regularne przycinanie tui

Podczas przycinania tui powinniśmy nadać im pożądany kształt, usuwając jednocześnie suche i przemarznięte części. W ten sposób nie tylko poprawia się estetykę, ale również zdrowie rośliny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób oraz pasożytów. Wczesne wykrycie schorzeń pozwala na szybką reakcję, co jest istotne, aby nie chorowały całe krzewy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy przycinać tuje?

Tuje, szczególnie te formowane w żywopłoty, rosną w szybkim tempie, co oznacza, że wymagają częstego przycinania, najlepiej 2-3 razy w roku. Pierwsze cięcie przypada na połowę marca, kolejne na czerwiec, a ostatnie na lipiec, maksymalnie do połowy sierpnia, by przygotować roślinę na zimę. Ważne jest, by nie dokonywać cięcia później, ponieważ może to prowadzić do niewystarczającej regeneracji i w konsekwencji do obumarcia rośliny.

Przycinanie tui powinno odbywać się w określonych terminach, w dni ciepłe, lecz nie upalne, a unikać należy dni deszczowych. Na początek przycinamy czubek o ok. 10 cm, co pobudza roślinę do silniejszego wzrostu odgałęzień bocznych, a następnie skracamy gałęzie przy szczycie lub te, które zbyt szeroko się rozrosły. Dzięki temu tuja jest nie tylko mocniejsza, ale także prezentuje się bardziej efektownie, oferując właścicielom piękną, zdrową zieleń.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)