Tuje odejdą do lamusa? Oto nowy hit w ogródkach
Rocznie może przyrastać nawet o 30-40 cm. Nie jest zbyt wymagająca i pięknie kwitnie. Jeśli chcesz, by twój ogród wyróżniał się na tle innych, zamiast tui posadź pęcherznicę.
26.09.2024 | aktual.: 27.09.2024 08:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W polskich ogrodach od lat królują tuje. Są praktyczne, gdyż szybko rosną i w ciągu kilku lat pozwalają odgrodzić się od ruchliwej ulicy czy sąsiada. Pamiętaj jednak, że nie są one jedyną opcją.
Ogrodnicy coraz częściej zaczynają szukać czegoś innego, by nadać swoim ogrodom świeżości i oryginalności.
Pęcherznica zamiast tui
Jest to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, co czyni ją idealną dla osób, które nie mają dużo czasu na pielęgnację ogrodu. Ozdobą pęcherznicy są nie tylko kwiaty, ale również liście, które zmieniają barwy w zależności od odmiany – od jasnozielonych, przez złociste, po głębokie purpury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To roślina wytrzymała i mało wymagająca, co pozwala jej rozwijać się w niemal każdych warunkach. Pęcherznica preferuje nasłonecznione stanowiska, choć dobrze zniesie również półcień. Gleby? Nie jest wybredna – kwaśne, zasadowe, byle wilgotne. Dodatkowo roślina świetnie radzi sobie z niskimi temperaturami, wiatrem i zanieczyszczeniami powietrza, co czyni ją idealnym wyborem dla miejskich ogrodów i przestrzeni przydomowych.
Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!
Warto pamiętać o regularnym przycinaniu. Cięcie powinno być przeprowadzane co roku. Prawidłowo wykonane sprawi, że pęcherznica rozkrzewi się i obficie zakwitnie.
Czytaj także: Dopada tuje jesienią. Szybko je niszczy
Zasadź jesienią
Jednym z największych atutów pęcherznicy jest jej szybki wzrost. Rocznie może przyrastać nawet o 30-40 cm, a ostatecznie osiągnąć do trzech metrów wysokości. Oznacza to, że w ciągu kilku lat może tworzyć gęstą, estetyczną osłonę od sąsiadów czy ulicznego zgiełku. Nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych – podstawą jest regularne podlewanie i cięcie, które pozwoli zachować jej pożądany kształt.
Warto rozważyć jej sadzenie jeszcze w tym roku. Krzewy najlepiej sadzić późną jesienią bądź wczesną wiosną.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl